Live

Senaste nytt om kriget i Mellanöstern

Efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 svarade Israel med att invadera Gaza. Det har lett till svåra humanitära förhållanden och många civila dödsoffer. Kriget påverkar flera länder i regionen. SVT rapporterar live om säkerhetsläget.

Efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 svarade Israel med att invadera Gaza. Det har lett till svåra humanitära förhållanden och många civila dödsoffer. Kriget påverkar flera länder i regionen. SVT rapporterar live om säkerhetsläget.

Entrén till en byggnad med en egyptisk flagga vajande ovanför.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
SVT på plats i Rafah, gränsen mellan Egypten och Gaza, efter första fasen i vapenvilan mellan Israel och Hamas. Foto: Cornelia Schauermann

Senaste nytt om Hamas, Israel och konflikten i Mellanöstern

En man med ett barn som dödats i nattens attacker, Gaza stad 18 mars 2025. Foto: Omar Al-Qattaa/AFP/TT

Unicef: Flera dussin döda barn

En talesperson för FN:s barnrättsorganisation, Unicef, som är på plats i Gaza säger till nyhetsbyrån AP att hon vaknade klockan 2 av högljudda explosioner.

Unicefs kontor nära Rafah skakade kraftigt, säger Rosalia Bollen.

– Hela natten har det surrat av drönare och flygplan.

Enligt Bollen träffades tält som huserar familjer som tvingats lämna sina hem.

– Vi ser att flera dussin barn är döda, säger hon.

Överblick

Uppgifter: Över 400 dödade i israeliska offensiven

Palestinska hälsomyndigheter uppger att dödssiffran efter den nya israeliska offensiven mot Gazaremsan har ökat till 413, skriver nyhetsbyrån AP.

Under morgontimmarna har uppgifterna varit att fler än 300 personer ska ha dödats i nattens flygattacker.

Markerad händelse

Hamas: Gazas ledare dödad i anfall

Ledaren för Hamas styre i Gaza, Essam al-Dalis, dödades i Israels anfall, uppger den terrorstämplade rörelsen enligt AFP. Ett antal andra tjänstemän ska också ha dödats i attacker.

Inga oberoende källor har dock bekräftat Essam al-Dalis död, och han har rapporterats dödad vid tidigare tillfällen i kriget.

Sedan tidigare har det kommit uppgifter om att chefen för Hamas inrikesdepartement, Mahmoud Abu Watfa, dödats. Det enligt två källor till nyhetsbyrån.

Markerad händelse

59 gisslantagna israeler kvar i Gaza

Anhöriga till gisslan som fortfarande befinner sig inne i Gaza anklagar nu den israeliska regeringen för att "ge upp gisslans liv".

Israels försvarsminister Israel Katz hävdar att de förnyade attackerna mot Gaza syftar till att få samtliga fria. En "komplett villfarelse", enligt de anhöriga.

– Netanyahu jobbar än en gång för samtliga gisslans död, inklusive min sons, för att bevara sitt ledarskap, säger Yehuda Cohen, vars son är gisslan hos Hamas, till israeliska Ynet.

Totalt 59 gisslantagna israeler hålls fortsatt av terrorstämplade Hamas och andra extremistgrupper i Gaza. Drygt 20 av dem tros vara vid liv.

(SVT-TT)

Markerad händelse

Egypten: Brott mot avtalet om vapenvilan

Egypten, som har medlat mellan Hamas och Israel i förhandlingarna om vapenvilan, fördömer de israeliska anfallen mot Gaza.

Landets utrikesminister säger att de utgör ett brott mot avtalet om vapenvila och en risk för en farlig eskalering.

Han uppmanade även alla parter att vara återhållsamma och ge medlarna en chans att få till en permanent vapenvila, rapporterar Reuters.

Markerad händelse

Kristersson: Risk för fullständig eskalering

Statsminister Ulf Kristersson (M) varnar för att nattens israeliska attacker på Gaza kan leda till en "fullständig" eskalering av konflikten.

– Regeringen ser med stor oro på vad som nu händer, många döda i natt och risken för att det fullständigt eskalerar en gång till, säger Kristersson i EU-nämnden.

"Det är allvarligt att stridigheter återupptagits med ett stort antal dödsfall, däribland uppgifter om barn. Vi uppmanar parterna att skyndsamt finna en väg framåt i förhandlingarna", skriver utrikesministern Maria Malmer Stenergard (M) i en kommentar.

Hon pekar också på att all kvarvarande gisslan måste släppas och att det humanitära tillträdet ska säkerställas. (TT)

Markerad händelse

Hamas: Har kontakt med medlarna

Den terrorstämplade organisationen Hamas säger att man har kontakt med medlare för att fortsätta med implementeringen av vapenvilan med Israel, rapporterar Reuters.

Vapenvilan, som man kom överens om i början på året, skulle implementeras i tre faser. Den första fasen löpte mellan den 19 januari och 1 mars. Under den var det tänkt att man skulle börja förhandla om en fas 2, men förhandlingarna gick inte framåt och fas 2 implementerades aldrig.

Enligt avtalet skulle dock parterna inte strida så länge förhandlingarna pågick.

I natt genomförde Israel den största attacken mot Gaza sedan vapenvilan inleddes.

Egypten, Qatar och USA har medlat mellan parterna.

Markerad händelse

Hamaskällor: Chefen för inrikesdepartementet död

Två källor inom Hamas säger till nyhetsbyrån AFP att bland dem som dödats i nattens flyganfall är chefen för Hamas inrikesdepartement, Mahmoud Abu Watfa.

Abu Watfa dödades i Gaza stad, enligt källorna.

AFP citerar flera andra rapporter enligt vilka ytterligare Hamastoppar ska ha dödats i attackerna. Bland dem en högt uppsatt person inom inrikesdepartementet och en inom justitiedepartementet.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Samir Abu Eid: Hamas har inte mycket att sätta emot

Fler än 300 personer ska ha dött i nattens israeliska flygattacker mot Gaza, de största sedan en vapenvila inleddes den 19 januari.

Hamas har ännu inte svarat på flyganfallen.

– De har inte så mycket att sätta emot egentligen militärt. I början av kriget kunde de skjuta raketer, nu är det framförallt en fråga om hur det kommer att gå för den israeliska gisslan, säger SVT:s Mellanösternkorrespondent Samir Abu Eid.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Nya evakueringsorder för östra Gaza

IDF utfärdar nya evakueringsorder för ett antal områden i östra Gaza med en uppmaning att röra sig mot centrala Gaza, rapporterar flera nyhetsbyråer.

Enligt AP tyder detta på ett nya markoperationer skulle kunna inledas.