Senaste nytt om kriget i Mellanöstern
Efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 svarade Israel med att invadera Gaza. Det har lett till svåra humanitära förhållanden och många civila dödsoffer. Kriget påverkar flera länder i regionen. SVT rapporterar live om säkerhetsläget.
Efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 svarade Israel med att invadera Gaza. Det har lett till svåra humanitära förhållanden och många civila dödsoffer. Kriget påverkar flera länder i regionen. SVT rapporterar live om säkerhetsläget.
Senaste nytt om Hamas, Israel och konflikten i Mellanöstern
Överblick
Egyptisk plan för återuppbyggnad av Gaza
Utrikesministrar från flera arabländer träffas under måndagen i Egypten för att diskutera en plan för återuppbyggnad av Gaza. Tanken är att förslaget ska presenteras på ett toppmöte i Kairo på tisdag.
Den egyptiska planen innebär att det upprättas tre zoner i Gaza med tillfälliga hem och tillgång till humanitär hjälp för dem som blivit bostadslösa i kriget.
Samtidigt ska en övergångsregering inrättas utan kopplingar till Hamas eller den palestinska myndigheten som styr i Västbanken, som får ansvar för återuppbyggnaden.
USA:s president Donald Trump har föreslagit att alla palestinier i Gaza ska tvångsförflyttas och att USA tar över Gaza.
Hamas: Israel vill tillbaka till ruta ett
Osama Hamdan, företrädare för Hamas, säger att terrorgruppen vill fullfölja avtalet om vapenvila men att Israel försöker “återgå till ruta ett”.
– Vi fördömer Netanyahus billiga utpressningsförsök och brotten mot vårt folk genom att använda nödhjälp som påtryckningsförsök, säger han i ett tal, rapporterar al Jazeera.
Enligt Hamdan har Israel brutit mot vapenvilan vid närmare tusen tillfällen under den första fasen och inte släppt igenom all den utrustning eller de leveranser som fanns i avtalet.
Den första fasen i vapenvilan löpte ut i lördags. Israel vill att den första fasen förlängs och att hälften av gisslan släpps. Hamas vill att den ursprungliga planen följs.
Dokumentär om bosättare vann en Oscar
Filmen "No other land" som skildrar den israeliska bosättarpolitiken i byn Masafer Yatta på det ockuperade Västbanken tog hem en statyett på söndagens Oscarsgala.
– För ungefär två månader sedan blev jag far, och min önskan till min dotter är att hon inte ska behöva leva det liv jag lever nu, alltid rädd för bosättare, våld, rivningar av hem och tvångsförflyttningar, sade den palestinske filmaren Basel Adra från scenen i Hollywood.
Israels kulturminister Miki Zohar upprörs över vinsten.
"En ledsam dag för filmkonsten. I stället för att skildra den komplexitet som är vår verklighet så väljer filmskaparna att återge narrativ som förvränger bilden av Israel", skriver han på X.
Dokumentären kan ses på SVT Play.
Uppgifter: Israel planerar att strypa el till Gaza
Enligt den statliga ägda public service-kanalen Kan planerar Israel att öka påtryckningarna mot Hamas för att tvinga terrorgruppen att acceptera en förlängning av vapenvilans första fas.
Planen uppges vara att först tvångsförflytta palestinier från norra Gaza-remsan. Därefter om det anses nödvändigt strypa all electricitet till Gazas befolkning. Som ett sista steg kan den fullskaliga krigföringen mot Hamas återupptas.
I helgen meddelade Israel att all nödhjälp till Gaza stoppas.
Hamas vill inte förlänga den första fasen utan fortsätta med den tidigare överenskommelsen om att inleda fas 2, som innebär ett tillbakadragande av israelisk militär och förhandlingar om en permanent vapenvila.
En död och flera skadade i attack vid busstation i Israel
Flera personer blev knivhuggna på en busstation i Haifa i norra Israel på måndagsmorgonen. En man i 60-årsåldern som blev huggen i ryggen avled av sina skador.
Ytterligare fyra personer blev skadade. En tonårig pojke fick livshotande skador medan en man och en kvinna i 30-årsåldern och en kvinna i 70-årsåldern fick lindriga skador, rapporterar Times of Israel.
Gärningsmannen sköts ihjäl av en säkerhetsvakt och en förbipasserande. Enligt polisen var han israelisk medborgare tillhörande den muslimska minoritetsgruppen druser, en grupp med starka band till staten Israel.
Företrädare för druser i Israel fördömer attacken. Politikern Ayoub Kara skriver på X att gärningsmannen var född och uppvuxen i Tyskland och led av psykisk ohälsa.
Skarp kritik mot Israels blockad av nödhjälp
Flera länder fördömer Israels beslut att stoppa införseln av varor och nödhjälp till Gaza efter att Hamas avvisat en förlängning av vapenvilan.
FN:s generalsekreterare António Guterres kräver att hjälpsändningarna omedelbart återupptas och varnar för en eskalering av konflikten.
Egyptens utrikesminister Badr Abdelatty anklagar Israel för att använda svält som vapen, medan Jordaniens utrikesdepartement säger att beslutet riskerar att tända gnistan till nya strider.
Saudiarabien kallar blockaden för "utpressning och kollektiv bestraffning", vilket de menar strider mot internationell lag.
Hamas avvisar förlängning av fas 1 - igen
Hamas går inte med på Israels ytterligare begäran om en förlängning av fas 1. Det meddelar toppen Mahmoud Mardawi från organisationen till Al Jazeera.
Gruppen insisterade tidigare under dagen att fas 2 bör implementeras, som överenskommet.
Endast då kommer resterande israeliska gisslan att släppas, sade Mardawi på kvällen.
Netanyahu: Vapenvilan fortsätter om gisslan släpps
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu säger på söndagen att vapenvilan mellan Israel och Hamas enbart kommer att fortsätta om Hamas fortsätter att frige den israeliska gisslan, av vilka majoriteten fördes bort i attacken 7 oktober 2023.
I uttalandet säger Netanyahu att uppemot 24 gisslan beräknas vara vid liv medan minst 35 är döda.
– Enligt det ursprungliga avtalet kan Israel återgå till krig efter 42 dagar om man kommer fram till att förhandlingar är ineffektiva, säger Netanyahu.
– Om Hamas tror att det kommer att vara möjligt att fortsätta vapenvilan, eller att njuta av villkoren i fas 1, utan att gisslan kommer hem har de fel.
Egypten: Planen presenteras på tisdag
Egyptens utrikesminister säger att medlarlandet kommer fortsätta sina "intensiva ansträngningar" att få igång förhandlingarna om andra fasen i vapenvilan mellan Israel och Hamas, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.
Egyptens plan för återuppbyggnaden av Gaza, som ska vara en alternativ plan till Donald Trumps förslag att ta över remsan, är klar och kommer att presenteras på tisdag.
Utrikesministern Badr Abdelatty säger även att nödhjälp inte får användas som ett "vapen för kollektiv bestraffning".
Tidigare i dag meddelade Israel att man stoppar nödhjälp till Gaza eftersom landets åtaganden enligt vapenvilans första fas inte gäller längre. Kort innan det meddelade Hamas att man inte samtycker till USA:s förslag om en förlängning av vapenvilan som Israel hade godkänt.
Vapenvilans första fas löpte ut i går.