Live

Senaste nytt om kriget i Mellanöstern

Efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 svarade Israel med att invadera Gaza. Det har lett till svåra humanitära förhållanden och många civila dödsoffer. Kriget påverkar flera länder i regionen. SVT rapporterar live om säkerhetsläget.

Efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 svarade Israel med att invadera Gaza. Det har lett till svåra humanitära förhållanden och många civila dödsoffer. Kriget påverkar flera länder i regionen. SVT rapporterar live om säkerhetsläget.

Senaste nytt om Hamas, Israel och konflikten i Mellanöstern

Den döda befälhavaren Ibrahim Aqil. Foto: Anwar Amro/AFP/TT/USA:s utrikesdepartement

Hizbollah bekräftar: Befälhavaren Ibrahim Aqil död

Under fredagskvällen bekräftade den terrorstämplade shiamilisen Hizbollah att deras högt uppsatta befälhavare Ibrahim Aqil dog i den israeliska attacken i södra Beirut under fredagen, rapporterar Reuters.

Ibrahim Aqil var även efterlyst av USA som erbjöd upp till sju miljoner dollar för den som hade information om befälhavaren. Anledningen är Aqils roll i bombningen av den amerikanska ambassaden och en amerikansk militärbas i Libanon 1983. Över 300 amerikaner dog i dåden 1983.

I det israeliska flyganfallet mot Beirut under fredagen ska minst 14 personer ha dött och 66 skadats, enligt libanesiska hälsomyndigheten.

Överblick

FN-organ varnar för svält i Gaza

FN:s livsmedelsorgan WFP varnar för att hundratusentals i Gaza riskerar att svälta.

”Två miljoner människor i Gaza, de flesta på flykt och utan inkomst, är helt beroende av livsmedelsbistånd”, skriv organisationen i ett inlägg.

Situationen för Gazas medborgare har försvårats sedan vapenvilan mellan Israel och Hamas avslutades. De flesta är helt beroende av nödhjälp utifrån men den senaste tiden har bland andra Rädda Barnen varnat för att hjälporganisationer inte längre får in den nödhjälp som behövs.

En ny undersökning Actionaid visar också att 95 procent av alla hjälporganisationer i Gaza tvingats avbryta eller skala ned sina insatser.

En äldre kivinna sitter i en förstörd byggnad i Jabalia vid norra Gazaremsan.
De israeliska attackerna uppges ha skett på flera håll längs Gazaremsan, bland annat här i Jabalia. Foto: Bashar Taleb/AFP/TT
Markerad händelse
En man sörjer med ansiktet i händerna. Bilden är tagen från ett sjukhus i Beit Lahia i norra Gazaremsan.
Bilder från nyhetsbyrån AFP visar blodiga kroppar insvepta i lakan, och anhöriga som sörjer - bland annat på ett sjukhus i Beit Lahia. Foto: Bashar Taleb/AFP/TT

Uppgifter: Minst 50 dödade i Gaza i dag

Medicinska källor inne i Gaza uppger för Al Jazeera att minst 50 personer har dödats i israeliska attacker i dag. Attacker har genomförts över hela remsan, i Beit Lahia i norr och i söder, där en familj på 10 personer uppges ha dött.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

74 dödade och över 170 skadade i USA-attack mot rebeller

USA har anfallit en bränslehamn tillhörande Huthirebellerna i Jemen. Rebellerna uppger att 74 personer dödats och 171 skadats i de amerikanska flyganfallen, enligt AP.

Den Iranstödda Huthirörelsen har sedan Gazakrigets början attackerat sjöfart genom Röda havet och avfyrat robotar och drönare mot Israel. Sedan den 15 mars har USA utfört hundratals flyganfall mot gruppen, men denna attack är den hittills dödligaste.

Huthirörelsen påstår att det bland de döda finns civila och sjukvårdare. Deras allierade Iran har fördömt attacken.

USA skriver att man förstört en bränsletillgång som har finansierat rörelsen i över tio år, rapporterar AP.

Witkoff ska träffa Mossad-chefen i Paris

Israels minister för strategiska frågor, Ron Dermer, och Mossad-chefen David Barnea har rest till Paris för ett möte med USA:s särskilda sändebud för Mellanöstern, Steve Witkoff. Det uppger Axios-journalisten Barak Ravid på X, med hänvisning till tre anonyma israeliska källor.

Mötet dem emellan sker efter ett stormöte i Paris gällande kriget i Ukraina och inför kärnkraftssamtalen mellan USA och Iran i helgen.

Markerad händelse

Många dödade i attacker på Gazaremsan

Minst 15 personer ska ha mist livet och flera skadats i israeliska attacker mot Gazaremsan, enligt myndigheterna i det Hamasstyrda området.

Tio av dem dödades i den senaste attacken mot Khan Yunis i södra Gaza. Enligt uppgift från civilförsvaret ska samtliga ha tillhört samma familj.

Markerad händelse

Minst tio dödade i israeliskt angrepp mot Gaza

Minst tio personer har dödats och flera har skadats i en israelisk attack nära staden Khan Yunis i södra Gaza, uppger det Hamasstyrda områdets civilförsvar.

”Vår räddningspersonal har funnit kropparna efter tio martyrer och ett stort antal skadade”, säger en talesperson för civilförsvaret i ett inlägg på Telegram.

USA-trupper lämnar Syrien

Hundratals amerikanska soldater lämnar Syrien, rapporterar New York Times.

Tre av åtta baser i landets nordöstra delar stängs ned, ska två seniora amerikanska tjänstemän ha sagt till tidningen. Antalet soldater minskar därmed i landet från 2 000 till 1 400.

President Trump har flera gånger sagt att han vill dra tillbaka samtliga trupper ur landet. Men befälhavare har rekommenderat att behålla minst 500 man på plats.

Samtidigt har Israel sagt att deras militära närvaro i Syrien kvarstår i ”säkerhetszoner” på obestämd tid.

Efter den syriska regimens fall har det nya styrets försök att ena landets milisgrupper lett till ett spänt säkerhetsläge.

Markerad händelse

Katz: Stoppet av all nödhjälp fortsätter

Israels försvarsminister, Israel Katz, säger att stoppet av all nödhjälp till Gaza är ett av landets ”viktigaste påtryckningsmedel” på Hamas, rapporterar The Guardian.

Stoppet, som nu varat i ungefär sex veckor, kommer därför fortsätta tillsvidare.

Israeliska medier rapporterar att det lett till ekonomiska svårigheter för den terrorstämplade organisationen Hamas, som utnyttjat stödet för egen vinning.

Samtidigt har tolv olika biståndsgrupper, däribland Rädda Barnen, i ett gemensamt uttalande varnat för att Gaza är nära en ”total kollaps”, enligt nyhetsbyrån TT.

Sedan mat, medicin och förnödenheter blockerats skriver organisationerna att livlinan helt skurits av.

Markerad händelse

En dödad efter israeliska attacker mot Libanon

Libanon uppger att nya israeliska attacker utförts i södra delen av landet. Minst en person har dödats i en räd mot Aïtaroun på torsdagen.

Israel sa tidigare under dagen att attacker riktats mot misstänkta Hizbollahmål nära gränsen mellan länderna.

De senaste dagarna har israelisk militär genomfört riktade attacker mot mål i Libanon trots att vapenvila råder sedan den 27 november. Israel hävdar att insatserna görs mot personer inom Hizbollah.

Raketbeskjutning mot mål i Israel har också förekommit, och Libanons militär sa under onsdagen att flera personer med kopplingar till terrorstämplade Hamas hade gripits – misstänkta för att ha avfyrat raketer mot Israel.

(TT)