Flera personer klättrar uppför en jordig kulle i motljus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
– Om du säger att du är alawit så skjuter de dig omedelbart, säger Ali Alzinc som flyr över gränsen från Syrien till Libanon. Foto: Gilda Hamidi-Nia

Tusentals syrier flyr till fots

Uppdaterad
Publicerad

I fredags korsade Ali Alzinc floden från Syrien till Libanon med sin familj, och han kommer aldrig mer att återvända, säger han till SVT Nyheter.

– Det kommer bara att bli värre. Syrien är över, det finns inget Syrien, säger en uppgiven Ali Alzinc.

Alawiter, kristna och andra minoriteter flyr av rädsla till Libanon. Under flera dagar har syrierna korsat floden al-Kabir som delar länderna.

Många andas ut så snart de nått flodkanten och berättar att de sett eller hört våldsamheterna. Hastigt packade de ihop sina viktigaste ägodelar och lämnade sina hem och byar, utan att veta när eller om de kan återvända.

– Vi blir anklagade för att stötta den förra regimen. Men vi hatar Bashar al-Assad, vi hatar hans system och hans säkerhetsstyrkor, säger Ali Alzinc från syriska kuststaden Baniyas.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Upptrappade strider i Syrien

Mer i ämnet