Tvådelad bild. Till vänster: En person i dunkel miljö. Till höger: Två golfare med en pokal.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Åberg berätta om speciella mötet med Woods: ”Andra gången jag pratat med honom” Foto: SVT/PGA

Åberg om mötet med Woods efter segern: ”Surrealistiskt”

Uppdaterad
Publicerad

Ludvig Åberg fick ta emot pokalen i Genesis Invitational av turneringsvärden och legendaren Tiger Woods.

Ett speciellt möte för den svenska golfstjärnan.

– Det var nervöst. Jag har knappt träffat eller pratat med honom, säger Åberg om deras samtal efter segern.

Se Åberg berätta om mötet och Woods betydelse för honom i klippet i toppen av artikeln.

Karriärens hittills största seger för Ludvig Åberg kom förra helgen när han tog hem Genesis Invitational. Tiger Woods stod värd för turneringen som är en av signaturtävlingarna på PGA-touren.

Efter segerputten fick han ta emot pokalen av legendaren och byta några ord med honom.

– Det verkar som han var glad för min skull, vilket var kul. Han undrade hur långt jag slog vissa klubbor och sånt. Det var häftigt.

Tvådelad bild. Till vänster: golfspelare svingar klubban. Till höger: man med vit keps.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Ludvig Åbergs driverslag på sista hålet i Genesis Open hyllas stort: ”Han är en maskin” Foto: Max

Nyhetsklipp

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.