Väderchatt
Det blåser otroligt ofta • Det blåser mycket, hårt, och ofta runt Luleå. Jag har aldrig tidigare upplevt en såhär blåsig vinter. Kuling efter kuling hela tiden. Vad är det som händer?
Hej
Det är en konstig vinter där inget högtryck fått grepp om landet. När det blir sådan här blidvintrar så kan lågtryck med mildluft vandra upp över landet och det blir blåsigt. Själv har jag slagits av att regn och underkylt regn gång efter annan passerar norra Norrland med glashala vägar som följd, dvs det väglag som vi i södra Sverige vant oss vid.
mvh
Pererik
Anders • Varför rapporterar Ni vädret justerat för sommartid? Hela samhället i övrigt får ju snällt acceptera dumheten att överge normaltid!
Det handlar om att det brukar va varmast då. Vi hade ju annars kunnat visa vädret kl 12. Men då måste man lägga på några grader på sommaren för att få max-temperaturen.
Bore • I bergiga länder som Norge, Schweiz, Österrike m.fl.. måste det väl vara en stor utmaning att göra detaljerade väderleksprognoser? Vindhastighet, molnighet och nederbörd påverkas ju väldigt mycket beroende av topografin.
Ja det stämmer. Norge hade ju 18 grader här i vintras pga blåst över fjällen. Kustområden gör det också svårare och mer intressant om man så vill.
Bysse • Jag har prognos på att det ska bli mycket blåsigt i norra Sverige på Torsdag/Fredag nästa vecka den 3- 4 april.
Stämmer det?
Kommer det bli vindvarningar?
Är det för att det är ett lågtryck som ska psssera åt sydost som det blir så blåsigt?
Var blir det blåsigast tror ni?
Är det kalluft som trycker på?
Hej! Det kommer bli blåsigt, men frågan är hur blåsigt. Finns risk för stormbyar i lägre terräng. Vindarna bildas av att det är stor tryckskillnad mellan högtrycket i söder och lågtrycket som drar in i norr.
Johan M. • Vad är det för köldknäpp som har dykt upp i prognoserna i nästa vecka i Stockholm? Har inget sagt åt vädret att det ör oartigt att gå tillbaka till minusgraderna mär man har kravlat sig uppåt 20 gradersstreckrt?
hehe hör det inte till? Vad är det nu... sju bakslag vi ska ta oss igenom varav detta är nummer två eller tre?
Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.