Väderchatt
Stig Göransson Gislöv-Trelleborg • Finns det belägg för att det blåser mer vid fullmåne, jag är gammal ålfiskare vid måne var det ingen vandring på ålen, jag gjorde diagram över vindstyrkor och märkte att vid fullmåne blåste det oftast mer, stämmer det?
Intressant iakttagelse. Men vad jag vet så finns inga vetenskapliga belägg för att det blåser mer vid fullmåne.
Mvh
Pererik
Svalan • Om man inte har tillgång till appar eller väderkartor - hur känner man igen en varmfront och en kallfront på himlen?
En klassisk varmfront börjar med höga tunna molnslöjor som sakta tätnar och sedan blir molnen allt tjockare och molnbasen sjunker och sedan börjar det regna eller snöa.
En kallfront är ofta ”smalare” och har mer konvektiv moln- och nederbördsbildning.
Så inte alldeles enkelt alla gånger att ha koll på varm- och kallfronter om man inte har annat än sina ögon på en och samma plats i marknivå till hjälp.
Arctic Eagle • Kallfront möter varmfront. Luftmassor som attackerar varandra och vinner terräng. Koder för rådande väder. Den meteorologiska termologin påminner en hel del om den militära. Eller hur?
Ja, det finns likheter i terminologin eftersom väder delvis handlar om fördelning av kall och varm luft över en geografisk yta, och hur den fördelningen förändras över tid.
Bilder som pratar väder direkt till oss • Jag tycker mycket om väder- och naturbilderna som vi får se i filmen över månaden som varit. Att få se kosorna, tranorna som kommit hit och nysnö som helt plötsligt landat på vårblommorna pratar väder direkt till oss. Väder och natur i samklang är fint och belysande samtidigt som det berättas till bilderna som vi får se. Väderkartorna och texten till som vi får i tillbakablicken över den gångna månaden tycker jag också är spännande att läsa.
Tack för att du uppskattar mina månadssammanfattningar!
Här finns de alla samlade från 2010 och framåt: https://www.svt.se/nyheter/om/tema-manadskronikor-icmezl
Frusen polarräv • Hej, angående frågan om vilken tid på dagen det är varmast sommartid vid klart väder, så tänker jag att latituden borde ha en påverkan också? Min teori är att vid höga latituder där solens bana är "flackare" och uppe längre så inträffar tiden för högsta temperatur något senare än på låga latituder. Är jag rätt ute?
Hittade denna sida med genomsnittlig temperatur över dygnet och året för sju platser i landet (extern länk): https://www.smhi.se/kunskapsbanken/meteorologi/temperatur/temperatur-under-aret-och-dygnet
Tycker inte man ser någon egentlig skillnad där mellan de olika orterna gällande maxtemperaturens tidpunkt på sommaren.
Bor i Stockholm • Kommer vi få regn nu ett tag framöver?
Kan komma lokala skurar i veckan, men ingen omfattande mer sammanhängande regn som det ser ut. Följ prognosen här: https://www.svt.se/vader/vader-idag
Neo • Smutsig luft innehåller mer partiklar som vattenånga kan kondensera på och bilda molndroppar och regndroppar. Borde det då inte varit mer molnigt och regnigt förr när luften var smutsigare av all kol- och oljeeldning från hushåll och industrin?
Renare luft har lett til mer sol nu än tidigare, vilket ju i sin tur innebär mindre mängd moln. Däremot leder den globala uppvärmningen att det i snitt blir mer nederbörd också, för i varmare luft finns mer vattenånga så att det regnar mer när det väl regnar.
”Solinstrålningen har under de senaste decennierna ökat i Sverige, delvis till följd av förbättrad luftkvalitet...” står att läsa i en artikel från SMHI (extern länk): https://www.smhi.se/klimat/klimatet-da-och-nu/klimatindikatorer/solinstralning
Niklas • Vilket är det senaste snöfall som varit över Stockholm? Mins att det snöat i maj något år
Gjorde en väldigt snabb och enkel sökning och fick fram mätbart snötäcke i Stockholm den 12 maj 1995. Men man mäter ju snödjup bara en gång per dygn, på morgonen. Så snö som inte ligger just då kommer ju aldrig med i statistiken, ej heller blötsnö i luften.
Även in i juni kan det snöa. Hittade denna artikel om sena snöfall i Sverige (extern länk): https://www.smhi.se/kunskapsbanken/meteorologi/tidiga-och-sena-snofall/sena-snofall-i-sverige
Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.