Kolla vädret idag – sök på din ort

Väder i t.ex. Malmö, Umeå eller Paris – timme för timme och tiodagarsprognoser.

SVT:s meteorologer läser alla inkommande frågor om väder i chatten – och svarar löpande i mån av tid. Välkommen att ställa din fråga i chatten nedan. Foto: SVT

Ställ din fråga om väder – här svarar SVT:s meteorologer

Uppdaterad
Publicerad

Vad vill du veta om väder? Något särskilt väderfenomen undrar om? Här kan du ställa dina frågor om vad du vill på ämnet väder – när du vill. SVT:s meteorologer svarar löpande i chatten.

Väderchatt

Stig Göransson Gislöv-Trelleborg • Finns det belägg för att det blåser mer vid fullmåne, jag är gammal ålfiskare vid måne var det ingen vandring på ålen, jag gjorde diagram över vindstyrkor och märkte att vid fullmåne blåste det oftast mer, stämmer det?

Intressant iakttagelse. Men vad jag vet så finns inga vetenskapliga belägg för att det blåser mer vid fullmåne.
Mvh
Pererik

Oscar • Hej är de någon värme på gång framöver i Stockholms området?

Nej Oscar.
mvh
Pererik

Hej! • Kan tromberna som ni pratade om på TV idag nå oss i Stockholm?

Hej
Skulle säga att sannolikheten för tromber i Stockholmstrakterna så här års är extremt liten.
Mvh
Pererik

Svalan • Om man inte har tillgång till appar eller väderkartor - hur känner man igen en varmfront och en kallfront på himlen?

En klassisk varmfront börjar med höga tunna molnslöjor som sakta tätnar och sedan blir molnen allt tjockare och molnbasen sjunker och sedan börjar det regna eller snöa.

En kallfront är ofta ”smalare” och har mer konvektiv moln- och nederbördsbildning.

Så inte alldeles enkelt alla gånger att ha koll på varm- och kallfronter om man inte har annat än sina ögon på en och samma plats i marknivå till hjälp.

Arctic Eagle • Kallfront möter varmfront. Luftmassor som attackerar varandra och vinner terräng. Koder för rådande väder. Den meteorologiska termologin påminner en hel del om den militära. Eller hur?

Ja, det finns likheter i terminologin eftersom väder delvis handlar om fördelning av kall och varm luft över en geografisk yta, och hur den fördelningen förändras över tid.

Bilder som pratar väder direkt till oss • Jag tycker mycket om väder- och naturbilderna som vi får se i filmen över månaden som varit. Att få se kosorna, tranorna som kommit hit och nysnö som helt plötsligt landat på vårblommorna pratar väder direkt till oss. Väder och natur i samklang är fint och belysande samtidigt som det berättas till bilderna som vi får se. Väderkartorna och texten till som vi får i tillbakablicken över den gångna månaden tycker jag också är spännande att läsa.

Tack för att du uppskattar mina månadssammanfattningar!

Här finns de alla samlade från 2010 och framåt: https://www.svt.se/nyheter/om/tema-manadskronikor-icmezl

Snurrigt väder i Stockholm idag! • Nu skiner solen med full kraft igen! Blåsigt och kallt tidigare idag.

Ja, lite lynnigt väder som det kan vara på våren. Helt klart aprillikt.

Frusen polarräv • Hej, angående frågan om vilken tid på dagen det är varmast sommartid vid klart väder, så tänker jag att latituden borde ha en påverkan också? Min teori är att vid höga latituder där solens bana är "flackare" och uppe längre så inträffar tiden för högsta temperatur något senare än på låga latituder. Är jag rätt ute?

Hittade denna sida med genomsnittlig temperatur över dygnet och året för sju platser i landet (extern länk): https://www.smhi.se/kunskapsbanken/meteorologi/temperatur/temperatur-under-aret-och-dygnet

Tycker inte man ser någon egentlig skillnad där mellan de olika orterna gällande maxtemperaturens tidpunkt på sommaren.

Bor i Stockholm • Kommer vi få regn nu ett tag framöver?

Kan komma lokala skurar i veckan, men ingen omfattande mer sammanhängande regn som det ser ut. Följ prognosen här: https://www.svt.se/vader/vader-idag

Neo • Smutsig luft innehåller mer partiklar som vattenånga kan kondensera på och bilda molndroppar och regndroppar. Borde det då inte varit mer molnigt och regnigt förr när luften var smutsigare av all kol- och oljeeldning från hushåll och industrin?

Renare luft har lett til mer sol nu än tidigare, vilket ju i sin tur innebär mindre mängd moln. Däremot leder den globala uppvärmningen att det i snitt blir mer nederbörd också, för i varmare luft finns mer vattenånga så att det regnar mer när det väl regnar.

Solinstrålningen har under de senaste decennierna ökat i Sverige, delvis till följd av förbättrad luftkvalitet...står att läsa i en artikel från SMHI (extern länk): https://www.smhi.se/klimat/klimatet-da-och-nu/klimatindikatorer/solinstralning

Niklas • Vilket är det senaste snöfall som varit över Stockholm? Mins att det snöat i maj något år

Gjorde en väldigt snabb och enkel sökning och fick fram mätbart snötäcke i Stockholm den 12 maj 1995. Men man mäter ju snödjup bara en gång per dygn, på morgonen. Så snö som inte ligger just då kommer ju aldrig med i statistiken, ej heller blötsnö i luften.

Även in i juni kan det snöa. Hittade denna artikel om sena snöfall i Sverige (extern länk): https://www.smhi.se/kunskapsbanken/meteorologi/tidiga-och-sena-snofall/sena-snofall-i-sverige

Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.