Kolla vädret idag – sök på din ort

Väder i t.ex. Malmö, Umeå eller Paris – timme för timme och tiodagarsprognoser.

SVT:s meteorologer läser alla inkommande frågor om väder i chatten – och svarar löpande i mån av tid. Välkommen att ställa din fråga i chatten nedan. Foto: SVT

Ställ din fråga om väder – här svarar SVT:s meteorologer

Uppdaterad
Publicerad

Vad vill du veta om väder? Något särskilt väderfenomen undrar om? Här kan du ställa dina frågor om vad du vill på ämnet väder – när du vill. SVT:s meteorologer svarar löpande i chatten.

Väderchatt

Inte imponerad • Sommaren har kommit till vissa platser samtidigt som kylan slår till igen. Hur länge ska vi behöva dras med denna råkalla och kymiga väderlek nu när våren ska vara som vackrast? Finns ingen sol och värme i sikte?

Nja det blir inte så kallt. Lite kallt bara. Det är ganska nära normal mars-temperatur faktikst. Och eftersom det är ganska kall luft, bildas lätt stackmoln, skurar och snöbyar i veckan. Sol mellan varven.

☔️☃️☔️⛄️☔️⛄️ • Hur vet ni om det kan bli regn, snöblandat regn eller snö?

Merparten av all nederbörd börjar som snö eller is eftersom det under stora delar av året råder minusgrader där nederbörden bildas uppe i luften.

Sedan hänger det på temperaturen i olika luftlager på väg ner mot marken om nederbörden hinner smälta (regn), delvis (blötsnö) eller inte (snö).

Vi meteorologer är därför extra intresserade av hur temperaturen väntas vara på cirka 1500 meters höjd, för det ger en bra signal till om det blir regn eller snö när nederbörden når marken.

Undrar • Hur räknas regn? Är det under ett helt dygn?

Man kan mäta nederbördsmängd på olika tidskalor (alltifrån en minut och längre), men när man summerar så är det oftast dygnsnederbörd som används, vilket är allt som faller från en morgon till nästa.

Nederbörds- och temperaturdygnet skiljer sig därmed åt: https://www.svt.se/vader/olika-temperatur-och-nederbordsdygn

Jens • Ser ni någon värme i sikte? Runt 20 grader? Valborg kanske?

Bappe • Hur länge håller sig den här kalla luftmassan som vi har nu? Länge hoppas jag, gillar ej värme. Jag hoppas på en sval sommar också efter den klena vintern som vi haft.

Varmare luft kan nå in över Sverige i början av nästa vecka. Men osäkert än, så följ här hur väderprognosen utvecklas framöver: https://www.svt.se/vader/vader-idag

tobbe • Jag har alltid uppskattat era säsongsprognoser och undrar om det kommer någon innan sommarn? Förstår att de är svåra att göra för det är alltid mycket osäkerhet när en försöker se så långt fram, men gillar dem ändå. Fint att ha nått att gå och grynna på.

Ja, det är tänkt en översikt för sommarmånaderna. Kommer troligen i slutet av maj.

Stockholm • Hur blir det med regn i Stockholm i veckan? Det kunde eventuellt komma något. Stämmer det fortfarande?

Det är osäkert, men det är möjligt. Ser inte ut att bli några större mängder på över 10 mm.

BoWie • Kanske man även ska gräva ner några frysta kapslar med DNA också från fjärilar, blommor och bin och lite olika frön. Ifall de kan återupplivas i framtiden vid behov. ..

Har självaste Rymdstyrelsen fel? • Termosfären börjar strax ovanför mesosfären och sträcker sig runt 600 kilometer upp.
Ordet termo betyder värme, och kommer från att lagret kan nå temperaturer på upp till 2 482 grader. Om du skulle vistas i termosfären skulle du dock snabbt bli kall, eftersom det inte finns tillräckligt med gasmolekyler för att överföra värmen till dig. Det betyder också att det inte finns tillräckligt med molekyler för ljudvågor att färdas.
Det är i termosfären den internationella rymdstationen (ISS) befinner sig, tillsammans med de satelliter som har en låg omloppsbana runt jorden.
Källa: Rymdstyrelsen

Naturfotografier under ett år! • I min tidskapsel skulle jag nog fylla med fotografier från naturens årstider, våra träd, blommor, fjärilar, ja allt som man kan fotografera i naturen under ett år. Som ett komplement till väderkartorna.

Blir nästan sugen på att gräva ner en tidskapsel nu :)

Valle • Till C. Jag gillar inte rinniga löskokta ägg, så det låter rimligt tycker jag! 😁

Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.