Väderchatt
Stockholm Värmland • Jag tycker det är märkligt att vädret kan skilja så mycket mellan Stockholm och Värmland. Eftersom det är i sidled, inte norr, inte söder. Men det är mycket mer snö i Värmland än i Stockholm och så har det nästan alltid varit. Finns det någon förklaring till det?
Klimatet skiljer mellan norra Värmland och Stockholmsområdet, men inte alls lika mycket för södra Värmlands del.
Inte ovanligt att vi har en snögräns från typ mellersta Värmland till södra Hälsingland, för söder därom är det mer fritt fram för mildluften vintertid. Här kan du själv botanisera bland snödjupskartor för innevarande och äldre snödjupssäsonger (extern länk): https://www.smhi.se/vader/observationer/snodjup
Skillnaden varierar över året, där det nu i april inte är någon större skillnad att tala om mellan Stockholms normala medeltemperatur 6,2 grader och Karlstads 5,8 grader. Däremot skiljer nederbörden lite, för det faller normalt sett mer nederbörd i april i Karlstad än i Stockholm. Läs om normalt väder i april här: https://www.svt.se/vader/normalt-aprilvader
Marita Karlsson • Varför är det så svårt att förutse vädret nu för tiden , jag bor i Västra delen av Kronoberg (bolmen området) och ni har sakt att det ska bli regn i flera dagar nu , men när det närmar sig så har det ändras , behöver regn NU
Vet inte riktigt. Har själv varit eldig och sedan igår har det inte funnits med större mängder hos dig. Inte vad jag kan minnas iaf. Lite mer kan det bli, men det lär isf röra sig om enstaka mm och inte tiotals.
Klimatförändringar i Sverige 105 intressanta artiklar med bilder • På er Vädersida under filmen ”Väder- och klimattärningen” finns det många artiklar om klimatförändringar i Sverige. Där vi får inblickar hur det ser ut i hela landet när klimatet förändras. Men det är svårt att hitta dit. Det var många länktryckningar bort och jag hamnade där av en slump. Kanske är fler intresserade? Så kanske skulle det gå att länka till ”Klimatförändringar i Sverige” där det finns 105 intressanta artiklar att läsa med bilder till.
Kul du diggar sidan. Tror det är Pererik som har skött om just den biten.
Italia! • Vad beror de plötsliga översvämningarna i Italien på?
Det är nog en kombination av fler saker. Något form av höjdlågtryck som också får energi av den varma och fuktiga luften i öst. Sen är det ju bergigt i Alperna såklart och det häver luften. Därför blir det inte lika illa när lågtrycket kommer bort till oss. Men det kan ändå bli flera tiotal mm här.
Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.