Kolla vädret idag – sök på din ort

Väder i t.ex. Malmö, Umeå eller Paris – timme för timme och tiodagarsprognoser.

SVT:s meteorologer läser alla inkommande frågor om väder i chatten – och svarar löpande i mån av tid. Välkommen att ställa din fråga i chatten nedan. Foto: SVT

Ställ din fråga om väder – här svarar SVT:s meteorologer

Uppdaterad
Publicerad

Vad vill du veta om väder? Något särskilt väderfenomen undrar om? Här kan du ställa dina frågor om vad du vill på ämnet väder – när du vill. SVT:s meteorologer svarar löpande i chatten.

Väderchatt

⛈⚡️🌩 ? • Varför kan det bli åska just nu i Stockholm?

Nja, det kan bli men jag tror att det inte blir. Det är dock ett vädersystem som kan ge åska och det har ju också förekommit lite. Att det skulle komma över just Stockholm är inte sannolikt.

Frågvisa Lisa • Fyller åska någon funktion för vädret mer än att utjämna elektriska laddningar mellan moln och markytan?

Åskskurar är ju trimmade skurar så de fyller samma funktion som skurar skulle man ju kunna tänka sig. Funktionen får man väl se som att skurar och åska omvandlar vattenånga till regn.

Johan M. • Jag kan tänka mig många påskfirare som är besvikna idag men hellre regn nu än på Valbord antar jag.

Ser det ut att bli så mycket regn som prognosen visade här i Stockholm? O hjälper det mot brandfaran?

Så är det nog. Nej det hamnade nordligare jämfört med gårdagens prognos. Det väntas dock dö ut och återbildas längre söderut så vi lär få en till släng av sleven samt skurar däremellan.

Marita Karlsson • Ser ni något rejälare regn framåt i Västra delarna av Kronoberg

Nej inget som kan beskrivas som rejälare.

Patrick • Appropå åska. Det kanske blir åska imorgon. Det står nämligen: "på åskdagen är regnet försvagat" i eran prognosbeskrivning" 😀

Hehe såg det precis. Mitt snabba slaviga skrivande. Jag har kollat stavningen precis.

Marita Karlsson • Varför är det så svårt att förutse vädret nu för tiden , jag bor i Västra delen av Kronoberg (bolmen området) och ni har sakt att det ska bli regn i flera dagar nu , men när det närmar sig så har det ändras , behöver regn NU

Vet inte riktigt. Har själv varit eldig och sedan igår har det inte funnits med större mängder hos dig. Inte vad jag kan minnas iaf. Lite mer kan det bli, men det lär isf röra sig om enstaka mm och inte tiotals.

Tor • Blir det påskaåska, månne?

För de flesta av oss blir det inte påskåska. Större sannolikhet i kustnära områden.

Undrar • Var i Sverige kommer det att regna som mest och som minst nu i påsk?

Kanske bäst att kika på vår hemsida. Valfri radar går också bra. Mesta av regnet faller idag och imorgon och det ligger gansak stilla. Liten rörelse norrut.

Klimatförändringar i Sverige 105 intressanta artiklar med bilder • På er Vädersida under filmen ”Väder- och klimattärningen” finns det många artiklar om klimatförändringar i Sverige. Där vi får inblickar hur det ser ut i hela landet när klimatet förändras. Men det är svårt att hitta dit. Det var många länktryckningar bort och jag hamnade där av en slump. Kanske är fler intresserade? Så kanske skulle det gå att länka till ”Klimatförändringar i Sverige” där det finns 105 intressanta artiklar att läsa med bilder till.

Kul du diggar sidan. Tror det är Pererik som har skött om just den biten.

SVT Väder och SMHI bäst! • Tror att tidningar lockar med att skriva om väder för att vi ska köpa just den tidningen. Men SVT Väder och SMHI är de bästa alternativen tycker jag. Och dessutom blir inte plånboken tunn.

Tack det värmde :)

Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.