Kolla vädret idag – sök på din ort

Väder i t.ex. Malmö, Umeå eller Paris – timme för timme och tiodagarsprognoser.

SVT:s meteorologer läser alla inkommande frågor om väder i chatten – och svarar löpande i mån av tid. Välkommen att ställa din fråga i chatten nedan. Foto: SVT

Ställ din fråga om väder – här svarar SVT:s meteorologer

Uppdaterad
Publicerad

Vad vill du veta om väder? Något särskilt väderfenomen undrar om? Här kan du ställa dina frågor om vad du vill på ämnet väder – när du vill. SVT:s meteorologer svarar löpande i chatten.

Väderchatt

Sara • Godmorgon. Vad tror ni om vädret i Hundfjället vecka 13. Har ni någon prognos

Nästa vecka väntas fortsatt kallt men i början på vecka 13 ser det ut att bli mildare.

Stockholm • Kommer det att bli varmt nu i veckan? Med eller utan regn?

Det blir ganska torrt och soligt väder i Stockholm med temperaturen upp mot 10 grader på dagarna och omk noll grader eller ett par minusgrader på nätterna.

Ph • Jag sitter ca 1,5-2m ifrån tvn och jag ser era siffror hur tydligt som helst . Jag förstår inte varför ni alla gnäller här ? Boka en synundersökning gnälliga pensionärer !

Glad! • Är mest glad över att vi har duktiga meteorologer. Med nya eller gamla väderkartor.

Härligt! Tack så mycket! :-)

R. • Snöstormar, sandstormar och tornados. USA tycks ha drabbats av The Perfect Storm... Skönt med betydligt lugnare väder här, i bara bada bastu landet.

Ronny Nilsson • Er temp angivelse i sydost Blekinge, är inte ens i närheten.!? Ni skriver -1 grad klockan 7,00. Nu kl. 8,30 är det fortfarande -5 grader. Kanske behöver se över eran temp givare.?

Hej Ronny! Nätter med klart väder faller ofta temperaturen väldigt snabbt och våra vädermodeller har ibland svårt att fånga vad temperaturen tillslut hamnar på framåt morgonen. Ofta är det lokalt kallare än vad prognosen visar.

Björn • Har det inte varit osedvanligt torrt, i framförallt södra Sverige? Ett högtryck tycks etablera sig i dagarna framåt. Vore det inte bra med lite mer regn innan växtligheten slår ut och suger upp det mesta av nederbörden som då kommer?

Hej Björn! Ja, hittills i mars har det varit betydligt mindre nederbörd än normalt i södra Sverige. Det vore bra med lite regn.

Utan er blir det bara en väderkarta. • Ändra inte om ”allt”. Glöm inte bort att det man gjort tidigare har varit mycket bra. Behåll det. Ibland kan man ändra lite för mycket. Överblickar är bra när ni har så lite tid till väder. Fördjupning över vissa delar av kartan kräver nog mer tid. Och så får ni inte glömma bort er själva och ert stora kunnande och erfarenhet som gör själva väderrapporteringen.

Tack för din synpunkt. Du har rätt i att vi kan ha det lite tajt med tid och att vi behöver tänka på vad vi visar och inte visar. Vi vill gärna utmana oss själva och testa nya sätt att presentera vädret, men det är såklart viktigt att ha en bra balans.

Bor i Stockholm • Tror ni på vår i Stockholm nu?

Det är vårlikt, men ett och annat bakslag kan inte uteslutas.

Gundeman • Hur blir vädret i Vansbro kommun i helgen? Jag och Ferry ska nämligen ut på bergsklättring med crosscykel och islandshäst. Hon heter Stjärna förresten.

Det blir mest soligt och torrt väder med några plusgrader på dagarna.

Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.