Annika Strandhäll blir ordinarieledamot i utrikesutskottet. Foto: Maja Suslin/TT

Annika Strandhäll (S) lämnar justitieutskottet

Uppdaterad
Publicerad

Annika Strandhäll (S) lämnar riksdagens justitieutskott och blir ordinarie ledamot i utrikesutskottet. Det skriver hon på X.

”I detta säkerhetspolitiska läge ser jag fram emot att från och med nästa vecka kavla upp ärmarna och börja arbeta som ordinarieledamot i utrikesutskottet. ”

Så skriver Annika Strandhäll på X. Tidigare under torsdagen var det Altinget som var först med att rapportera att S-profilen lämnar sin post i justitieutskottet. Nu står det alltså klart varför.

Strandhäll beskriver det nya uppdraget som en fantastisk möjlighet i en viktig tid.

Ersätter Eneroth

Tidigare i veckan kom beskedet att Tomas Eneroth (S) lämnar sin roll som riksdagsledamot efter 31 år i tjänst. Det är efter honom som nu Strandhäll tar plats i utrikesutskottet.

Men det är inte första gången. Strandhäll var ledamot i utrikesutskottet från slutet av 2019 till slutet av 2021. Hon har också tidigare varit socialförsäkringsminister, socialminister och klimat- och miljöminister.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.