Problemet med påsktrafiken beror, enligt SJ, på att Trafikverket ligger efter med banarbeten. Det gör att SJ inte får besked om vilka tåg som kan gå, vilket gör att man inte släppa biljetter. De sträckor som berörs är framför allt Stockholm – Göteborg och Stockholm – Karlstad – Oslo.
En liknande situation uppstod i julas och även då var orsaken försenade banarbeten samt införandet av ett nytt digitalt system.
Men Bengt Olsson vänder sig emot att bokningsproblemen enbart skulle vara Trafikverkets fel.
– Det finns en hel del biljetter att boka redan nu. All trafik till Malmö och Jämtland är klar. Men järnvägsbolagen arbetar olika, vissa arbetar snabbt och har redan lagt ut sina sommarbiljetter, andra behöver mer tid på sig att planera trafiken, säger han.
Har andra lösningar
När SVT försöker boka en resa med MTR på sträckan Stockholm-Göteborg i påsk finns det flera avgångar att boka.
– Vi berörs också av Trafikverkets försenade besked men vi har sett till att ha andra lösningar, om det skulle behövas. Bland annat kan vi leda om tågresan eller sätta in ersättningbussar, säger Erik Söderberg, presschef på MTR.
För SJ är det inget gångbart alternativ.
– Vi har många fler linjer och mer trafik. Däremot har vi snabbat på processen med att få fram personal och tåg tills vi vet vilka resor som är körbara, säger Peter Krameus, presstalesperson på SJ.
Senast i helgen ska tågbolagen få besked om vilka tåg som kommer att kunna köras som planerat.
Bengt Olsson kan inte svara på om samma problem kommer att uppstå även i sommar.
– Målet är att ha 18 veckors framförhållning men jag kan inte svara på när vi uppnår det, säger han.
Här förklarar Trafikverkets Bengt Olsson hur man ska lösa tågkaoset.