Flera jaktgevär med träkolvar hänger i en rad på en utställning.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Diskussionen om vem som får licens för vapen har aktualiserats efter masskjutningen. I klippet berättar experten Mikael Söderström om vad som krävs för att få licens i Sverige. Foto: Mikael Fritzon/TT

Det krävs för att få vapenlicens i Sverige

Publicerad

Diskussionen om vem som får licens för vapen har aktualiserats efter masskjutningen. Nu vill regeringen bland annat se över lämplighetskraven.
– Man ska visa att man är laglydig, har ett gott omdöme och är pålitlig, säger Mikael Söderström som arbetar med vapenhandläggning.

För att få vapenlicens krävs i regel att man har en jägarexamen eller är aktiv i en skytteförening. Det är polisen som hanterar ansökningar och gör en lämplighetsbedömning.

– Det viktigaste är att kontrollera om personen har blivit dömd eller är misstänkt för brott, säger Mikael Söderström, gruppchef inom vapenhandläggning i Polisregion Mitt.

Masskjutningen vid Risbergska skolan i Örebro

Polisen kontrollerar även omhändertaganden enligt LOB, och kan i vissa fall kontakta underrättelsetjänsten.

– Ibland får vi in tips om personer som anhöriga eller grannar har synpunkter på, då kan det naturligtvis ligga i vågskålen.

Kan inte hämta uppgifter från sjukvården

Polisen kan inte hämta in uppgifter från andra myndigheter. Läkare har däremot skyldighet att anmäla till polisen om en patient inte anses vara lämplig att hantera ett vapen.

– Vi kan också begära från vapentagaren att den inkommer med ett läkarintyg från läkare.

Polisen måste dra in vapenlicensen om det uppstår varningstecken, men uppföljande kontroller görs endast för enhandsvapen som används inom skytteföreningar.

– Vi gör inga kontroller om det inte är på förekommen anledning.

Som exempel nämner han en anmälan från läkare, att personen dyker upp i något av polisens register, eller att en orolig anhörig hör av sig.

Vanligt med flera vapen inom jakt

För personer aktiva inom jakt är det vanligt med fyra vapen i det som kallas ”jaktvapengarderoben”, många har sex vapen, säger Söderström.

– Sökande måste visa att den har behov av ytterligare vapen. Då görs det en prövning utifrån vilken jakt jägaren ska bedriva och vad den gör med det vapnet som den har i dag.

Diskussionen om vapenlicens har aktualiserats efter masskjutningen i Örebro, där den misstänkte gärningsmannen hade licens för fyra vapen.

Enligt uppgifter till SVT använde han sig av ett halvautomatiskt kulgevär.

Finland ändrade vapenlagar efter skolskjutning

Under fredagen meddelade Tidöpartierna att man bland annat vill se över anmälningsplikten från hälso- och sjukvården och förtydliga lämplighetskraven.

I Finland ändrades vapenlagarna efter två skolskjutningar 2007 och 2008. Numera krävs ett utlåtande från läkare som intygar att man inte har ett psykiskt tillstånd som gör att man kan utgöra en fara.

Man behöver också, till skillnad från i Sverige, genomgå en intervju första gången man ansöker om vapenlicens.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Masskjutningen vid Risbergska skolan i Örebro

Mer i ämnet