Flera av dem som dödades på Campus Risbergska studerade till undersköterskor, däribland den 32-åriga fyrabarnsmamman Elsa och 28-årige Salim Iskef.
Efter att ha granskat elevlistor från skolan kan SVT nu berätta att sex av de avlidna, inklusive Elsa och Salim Iskef, var inskrivna i samma vård- och omsorgskurser.
Enligt Örebro kommun är dessa kurser en del av ett yrkespaket från vård- och omsorgsprogrammet med inriktning mot undersköterska. Elevgrupperna består av personal från socialförvaltningen som, inom satsningen Kompetenslyftet, studerar till undersköterska på 50 procent och arbetar på 50 procent.
En deltog i SFI
Kort efter skjutningen florerade rykten om att de skjutna gick i en SFI-klass. SVT kan dock endast bekräfta att en av de dödade, 48-årige tvåbarnsfadern Bassam Al Sheleh, deltog i SFI.
En av de avlidna har skyddad identitet, vilket gör att vi inte kan fastställa vilka kurser den personen var inskriven i.
Ali Mohammed Jafari, 31, mördades också på Risbergska. Han studerade till att bli lokalvårdare. Bland de dödade finns även 68-åriga matematikläraren Aziza.