Tvådelad bild. Till vänster: militäruniform med utmärkelser. Till höger: soldats händer i svarta handskar.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Överbefälhavare Michael Claesson om förändrade säkerhetsläget i världen. Foto: TT

ÖB om fredsbevarande insatser i Ukraina: ”Det är en krigsmiljö som är mycket farlig”

Uppdaterad
Publicerad

Den senaste tiden har allt högre röster från europeiska ledare höjts om att länderna måste öka försvarsutgifterna.

Samtidigt växer diskussionen om en europeisk fredsbevarande trupp vid en eventuell vapenvila i Ukraina.

– Det är klart att Försvarsmakten har förmågor som kan vara intressanta i ett sådant sammanhang, säger Sveriges överbefälhavare Michael Claesson i Aktuellt.

Europa befinner sig i ett svårmanövrerat säkerhetsläge där allt fler ledare nu är tydliga med krav på att länderna ska höja försvarsanslagen och rusta för en ny säkerhetsordning i världen.

– Det är en obehaglig och på gränsen till kalejdoskopisk världsbild som uppenbarar sig. Det gäller nu att hålla huvudet kallt, säger ÖB Michael Claesson i Aktuellt.

Kriget i Ukraina

Komplicerat säkerhetsläge

Han beskriver det som ett komplicerat säkerhetsläge där information ändras konstant.

En av de stora frågorna på världsagendan är den om fredsbevarande trupp i Ukraina. Flera länder med Frankrike och Storbritannien i spetsen har aviserat att man är beredda att ställa ut säkerhetsgarantier i form av styrkor vid en eventuell vapenvila.

Michael Claesson uppger att det för svensk del är för tidigt att dra några förhastade slutsatser i frågan.

– Till att börja med så finns det inget fredsavtal och det finns heller inget fast koncept eller uppdrag för hur en sådan styrka skulle se ut. Det är saker som måste komma på plats innan vi kan göra någon slutlig bedömning.

Förmågor som kan vara intressanta

Samtidigt utesluter han inte svensk medverkan.

– Det är klart att Försvarsmakten har förmågor som kan var intressanta i ett sådant sammanhang.

Enligt ÖB skulle en sådan insats vara förknippad med stora faror, men också ett möte med ett oberäkneligt Ryssland.

– Det är en krigsmiljö som är mycket farlig och mycket känslig. Jag är som många andra övertygad om att det här är ett intressant spelfält för Ryssland att på olika sätt utnyttja.

När det gäller svensk upprustning, som nu ska växla upp, där både materiel och personal släpar efter säger Michael Claesson att han inte är orolig.

– Det görs väldigt mycket och vi investerar oerhörda summor i bland annat materiel. Sen är det så att när hela Europa ska upprusta så blir det långa ledtider och förseningar.

Hör mer om hur ÖB ser på utvecklingen ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Kriget i Ukraina

Mer i ämnet