För bara några dagar sedan blev det klart att Magdalena Andersson (S) kommer att regera på en budget som delvis förhandlats fram mellan Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna.
För SD:s ledarskikt är det här en stor seger – men för Mikael Jansson, som var partiledare för SD mellan 1995 och 2005, är det en besvikelse.
– Det är Moderaterna som ställer krav på SD, jag tycker att SD lägger sig helt platt. Jag tror att Moderaterna är väldigt överraskade över att det är så lättförhandlat, säger han i Politikbyrån.
”Något har verkligen förändrats”
Mikael Jansson satt i riksdagen från 2010 till 2018, då han valde att hoppa av partiet och gå med i Alternativ för Sverige, som grundades av besvikna SD-avhoppare.
Ett tungt namn i sammanhanget, således.
Mikael Jansson radar upp flera sakfrågor där han tycker att SD har blivit för liberala och där de har anpassat sig efter etablissemanget. Två sådana frågor är synen på EU och NATO.
– I den partistyrelse vi hade 95 och framåt så hade vi en väldigt stor samsyn om att Sverige ska lämna EU. Det var något som Åkesson var väldigt fast vid tron att det var en bra målsättning. Att det nu har förskjutits på så vis att SD inte längre vill att Sverige ska lämna EU. Det är ett exempel på att något verkligen har förändrats.
”Handlar om personliga vinningar”
Jimmie Åkesson gick med i SD 1995, vad tror du den unge Åkesson hade känt om han hade kunnat se in i framtiden?
– Jag tycker att Åkesson har tappat lite sin kurs och han skulle nog vara ganska besviken på sig själv. Det tror jag, säger Mikael Jansson och tillägger:
– Jag vet ju inte vad Åkessons sikte är nu. Om det är väldigt viktigt att han blir minister exempelvis eller om det viktigaste är att rädda Sverige. Det känns som att Åkesson på den tiden var mycket mer på linje med syftet med partiet, att rädda Sverige, och att det nu mer handlar om personliga vinningar.
Det gick inte jättebra för Alternativ för Sverige i förra riksdagsvalet, kommer ni locka fler besvikna SD-röster nästa år?
– Ja, i förra valet hade vi inte utrymme i ”system-media” och det är väldigt svårt att nå över fyra procent om man är nedsläckt där. Men jag tror att vi har bättre förutsättningar nu och att det kommer gå väldigt bra.
SVT Nyheter har sökt Jimmie Åkesson för en kommentar.