Presskonferans, Björn Hansson, utredare och Lotta Edholm, skolminister.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Lärare ska samla in elevernas mobiler i början av dagen i de obligatoriska skolformerna och fritidshemmet. Foto: SVT

Skolministern höll pressträff om mobilfri skola

Uppdaterad
Publicerad

Skolminister Lotta Edholm (L) tog emot förslag om en mobilfri skola från utredningen på en pressträff.

Under torsdagen höll Lotta Edholm (L) en pressträff tillsammans med utredaren Björn Hansson om en mobilfri skola.

Uppgifter från en PISA-undersökning har visat att elevers kunskapstapp kan bero på mobiltelefonerna. Edholm tog därför emot förslag från utredningen som arbetat med att förbättra elevers kunskapsutveckling.

Långa skärmtiden påverkar elevers koncentration

Edholm konstaterar att den långa skärmtiden per dag påverkar elevernas sömn, koncentration och hur mycket de rör på sig.

– Skolan kan ha en betydande roll som motvikt för det eviga scrollandet, säger Edholm.

Vidare säger skolministern att ett nationellt skärmförbud ska gälla hela skoldagen.

Utredaren Björn Hansson säger under pressträffen att undantag ska finnas för pedagogisk användning och särskilda skäl, till exempel medicinska.

Brett kunskapsunderlag

Det finns ett brett kunskapsunderlag, nationellt och internationellt, fortsätter han.

– Tittar man internationellt hur andra länder gjort finns det exempel från Frankrike, Spanien och Grekland med mera där man tagit sådana här åtgärder.

8 av 10 grundskolor samlar in elevernas mobiltelefoner i början av skoldagen, 7 av 10 rektorer upplever också en ökad trygghet där kränkningsanmälningar har minskat, enligt undersökningen.

Utan en mobiltelefon har man mer fysisk kontakt elever emellan och elevers totala skärmtid minskar av mobilförbudet, säger Hansson.

Förslaget är tänkt att träda i kraft den 1 juli 2026.

Sveriges elevråd: Mobilerna behövs

Agnes Tell, ordförande för Sveriges elevråd säger i en intervju med SVT att eleverna behöver mobilen i skolan.

– Bris rapporterar att de har barn och unga som ringer från skoltoaletter och mobilen är på så sätt en trygghet för eleven att ha.

Ann-Charlotte Gavelin Rydman, förbundsordförande för Sveriges skolledare ser dock fördelar med att få bort mobilerna.

– Mobilen är ett störningsmoment, elever tappar koncentrationen på grund av lockelsen av att hela tiden titta på den.

Utmaningarna som Gavelin Rydman ser gäller hur man ska organisera in- och utlämningen av telefonerna.

– Det kräver resurser och huvudmannens stöd, säger hon.

Förslag till åtgärder

Det eventuella mobilförbudet ska gälla i förskolan, grundskolan och motsvarande skolformer samt fritidshemmet.

I utredningen ingår det även att ta fram förslag om hur en sådan reglering ska gå till. Exempelvis hur man ska gå tillväga om en elev vägrar ge ifrån sig telefonen, och möjligheten för beslut om undantag ifall det finns särskilda skäl.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.