Här är dagens viktigaste händelser samlade. Foto: Mikael Johansson/SVT

Nyheter från dagen: 31 mars

Publicerad

Utvalda nyheter från SVT Gävleborg måndagen 31 mars.

Ellevio har drygt 375 000 villakunder i Sverige, och företaget har nyligen bytt avgiftsmodell.

Fortsätter du använda el som vanligt, kommer din faktura troligtvis att bli dyrare.

Ellevio är det dominerande elnätsbolaget i Hälsingland, och drygt 50 000 kunder påverkas nu i Gävleborg.

Person håller skylt med ”EL NÄT” bredvid en grön brevlåda.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Ellevio, som har drygt 50 000 villakunder i Gävleborg, har förändrat hur de tar betalt för elnätet. SVT förklarar hur det funkar. Foto: Gustaf Wallinder/SVT

Matakuten expanderar till Söderhamn för att hjälpa familjer i ekonomisk nöd. Tidigare insatser i Gävle och Sandviken har varit framgångsrika och behovet är stort även här.

– Vi kommer att dela ut två påsar, en med bröd och en med kött. Vi har ingen registrering, säger Arne Persson, chef för Matakuten i Söderhamn.

Person som bär en korg med bröd framför tomma butikshyllor.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Vi vet att det är cirka 1 000 familjer som har det kämpigt” – se arbetet bakom initiativet Matakuten. Foto: Anders Öhlund/SVT
Kvinna står på en parkeringsplats, med bilar och butik i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Anna-Marias kvitton visar låga priser på hennes matinköp, hör hur hon lyckas. Foto: Anders Öhlund/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.