Jesper Tjäder, freestyleåkare från Östersund railar i en alpinbacke i Åre, med blåjacka och svarta byxor.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se Jesper Tjäder provåka delar av banan som de byggt upp i backen i Åre. Foto: Privat/SVT

Eliten samlas i Åre för Tjäders egna slopestyletävling

Publicerad

Jesper Tjäder från Östersund har samlat några av världens bästa freestyleskidåkare i Åre för att anordna slopestyletävlingar i två dagar, med ett extra fokus på rails.

– Rails ska få den uppmärksamhet de förtjänar, säger han.

I två dagar, 26-27 april, anordnas slopestyletävlingar i Åre där den yppersta eliten kommer för att tävla.

Banan är lite annorlunda än vad den brukar vara på liknande tävlingar och har ett extra fokus på rails och det finns även en studsmatta utplacerad i åket. Banan har tagit två veckor att bygga upp och på grund av det varma vädret har man fått bygga om den några gånger.

Se Jesper Tjäder provåka delar av banan som de byggt upp i backen i Åre.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.