Två personer sitter vid ett bord, en av dem håller en rosa surfplatta.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
5-åriga Ottilia kan inte gå anpassad förskoleklass – får troligtvis gå ett år till på förskola. Mamma Jeanette Palmarsson berättar varför de väljer att göra så. Foto: Sara Leijman/SVT

Ottilia, 5, behöver anpassad skola – finns ingen förskoleklass i Östersund

Uppdaterad
Publicerad

I juni fyller Ottilia sex år och till hösten hade föräldrarna helst sett att hon fick börja på den anpassade grundskolan i Östersund. Men där finns inte längre någon förskoleklass.

– Vår högsta dröm hade varit att hon fick komma till en miljö där hon hör hemma, men så blir det inte, säger mamma Jeanette Palmarsson.

Det är fredag eftermiddag i huset i Norderåsen utanför Lit. Familjen har precis kommit hem och Ottilia sätter sig vid köksbordet och börjar titta på en av sina favoriter ”Greta Gris”.

Ottilia har autism och språksvårigheter.

– Hon har inget verbalt språk, förklarar Jeanette Palmarsson.

För att ge Ottila bästa möjliga förutsättningar ville föräldrarna att hon skulle få börja i Odensala där det finns en anpassad grundskola. Där fanns tidigare en förskoleklass men för två år sedan plockades den bort. Något både Jeanette och pappa Mikael Jakobsson tycker är synd.

– Där hade hon fått bäst stöttning och hjälp utifrån hennes behov, säger Jeanette Palmarsson.

”Behovet finns, barnen är många”

Antalet elever i den anpassade grundskolan ökar stadigt. Det är också det som var orsaken till att förskoleklassen försvann. Resurser och lokaler behövdes för alla elever i årskurs 1 till 9. Det finns heller inget krav att kommuner ska tillhandahålla just förskoleklass i en anpassad grundskola.

– Vi vet att det är så men behovet finns, barnen är många, säger Jeanette Palmarsson.

Anpassade grundskolan kan utökas

Nu håller ändå Östersunds ansvariga politiker på att se över om det går att utöka den anpassade grundskolan. Och det är bra, tycker Jeanette, men menar samtidigt på att det borde ha gjorts för länge sedan.

– Det innebär ju att de ska utreda och det kommer ju att ta ett tag så det kommer ju inte bli någon plats till hösten ändå, tänker jag, säger Jeanette Palmarsson.

Rektor Marjut Svanström på sitt kontor.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Därför erbjuds inte längre anpassad förskoleklass i Östersund – rektor Marjut Svanström berättar om utvecklingen. Foto: Sara Leijman/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.