Länge har rubrikerna kring jordbruket i norr präglats av höga kostnader och nedläggningar, men i och med klimatförändringarna har indikationer på en mer ljusare framtid kommit.
Det ändrade klimatet har nämligen gett flera positiva effekter för jordbruket i norr. Bland annat är det inte ovanligt att man tar tre skördar nu jämfört med en, eller i bästa fall, två för 20 år sedan.
Ökad självförsörjningsgrad
I Norrbotten, Västernorrland och Dalarna ökade produktionen av vårkorn under 2024 medan den minskade i stora odlingslän som Västra Götaland, Gotland och Västmanland.
Och de effekter vi ser idag kan bara vara början. Mer egenodlat djurfoder främjar till exempel både kött och mjölkproduktionen i länet, det i sin tur ökar självförsörjningsgraden.