Polis på snöig gågata med fotgängare och skåpbil i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I videon berättar lokalpolisområdeschefen i Linköping om vad man som förälder ska vara vaksam på och vad som krävs för att bryta glorifieringen kring gängkriminalitet. Foto: Martin Klevelid/SVT

Polischefen om gängkriminaliteten: ”Vi måste bryta glorifieringen”

Publicerad

Inga nya grova våldsbrott har skett i Linköping de senaste sex månaderna. Lokalpolisområdeschef Kristin Salokannel tror att den ökade lokala närvaron gjort skillnad.

– Att bryta nyrekryteringen till kriminella gängen är på sikt den viktigaste framgångsfaktorn, säger hon.

Under 2021 blossade flera konflikter upp mellan olika kriminella nätverk i Linköping. Det resulterade i minst fjorton skjutningar och fem döda.
Efter det har ett mindre antal skjutningar skett, den sista i augusti i fjol där ledaren för det så kallade Berganätverket mördades.

Men sedan dess har det inte rapporterats om fler grova våldsbrott i staden – men att läget nu skulle vara lugnt är inget som polisen håller med om.

Skjutvapenvåldet i Linköping

– Vi arbetar intensivt med att förhindra nya grova våldsbrott, säger Kristin Salokannel som verkar som ny lokalpolisområdeschef i Linköping.

Lokal närvaro viktig

Hon menar att polisens lokala närvaro är en viktig del i att bryta våldsvågen och nyrekryteringen. Den största utmaningen är att hitta de ungdomar som de behöver rikta särskilda insatser mot.

– Vi har en ganska bra koll, men det här fixar vi inte själva utan hela samhället måste hjälpas åt, menar Salokannel.

Gängkriminella på väg ut

Researchföretaget Acta publica skriver i en rapport att flera medlemmar i de kriminella nätverken Bandidos och X-team släpps ur fängelse 2025 och att detta sannolikt kommer leda till konflikter i Linköping.

– Att följa de som kommer ut ur fängelse är vardag för oss. Sedan får man se vilken väg i livet de väljer, men vi kommer lägesfölja och arbeta brottsförebyggande när vi behöver.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skjutvapenvåldet i Linköping

Mer i ämnet