Saab gjorde en rörelsevinst på 1,95 miljarder kronor för fjärde kvartalet 2024, en halv miljard mer än samma period föregående år. Det var aningen sämre än aktieanalytikernas förväntningar, som enligt Bloombergs sammanställning förväntat sig en vinst på 1,99 miljarder svenska kronor.
Intäkterna steg rejält, till 20,9 miljarder kronor, från 16,1 miljarder kronor, och orderingången sjönk till 17,6 miljarder kronor, från 31,5 miljarder kronor ett år tidigare. På årsbasis har orderingången ökat med 24 procent till en nu samlad orderstock på 187 miljarder kronor.
Större utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning till aktieägarna på 2 kronor per aktie, vilket kan jämföras med utdelningen i fjol på 1,60 kronor per aktie.
Om Ukrainakriget tar slut i år vågar Micael Johansson inte sia kring. Men även om det gör det räknar han med att många länders försvarsutgifter kommer fortsätta att öka.
– Man måste kunna försvara sig och ha en avskräckningseffekt. Så tillväxten i marknaden tror jag kommer att fortsätta, säger han till TT.