När hyreskostnaderna blev för tunga började de båda grannarna fundera. Lena och Birgitta har alltid haft ett starkt band genom sina gemensamma intressen. Så när de insåg att de ville ha ett nytt kapitel i livet, packade de sina väskor och flyttade från Enköping till Kalmar, där de nu bor tillsammans i en trea med utsikt över Öland.
Ingen kärleksrelation
Nu sparar de mellan 2 000 och 4 000 kronor i månaden och delar på allt i hemmet – förutom sovrummet.
– I början undrade alla om vi hade en kärleksrelation och tittade lite konstigt på oss. Men vi är vänner och det här är det bästa vi har gjort, säger Lena Forselius.
Trygghet
Birgitta är den som ofta tar hand om städningen, medan Lena hjälper till med annat. Men det viktigaste är ändå att de har varandra om något skulle hända.
– Att inte behöva vara ensam och att känna sig trygg och att vi hjälps känns bra och vi gillar att hitta på roliga saker tillsammans, säger Lena Forselius.
Birgitta har dessutom blivit ”bonusmormor” till Lenas barnbarn, vilket har stärkt banden mellan dem ännu mer. För Lena känns det tryggt att veta att Birgitta finns där, inte bara för henne utan också för barnbarnen, om hon inte skulle vara där längre.
– De kallar oss för mormor ett och mig för mormor två, säger Birgitta Johansson.