Tvådelad bild. Till vänster: korv med bröd. Till höger: en vuxen och ett barn njuter av soligt väder.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör vad besökarna tyckte om korvfestivalen i Stallarholmen i klippet ovan. Foto: Aymen Mussa/SVT

Korvfestival i Sörmland – Mias familj åker från Stockholm varje år: ”Tidigt vårtecken”

Publicerad

Den årliga korv- och brödfestivalen i Stallarholmen har blivit en samlingsplats för alla korvälskare där ute. Men även på andra håll i Sörmland fanns flera matproducenter.

– Det har blivit en trevlig tradition att besöka eventet, säger Mia Folkesson som kom till Stallarholmen från Stockholm med sin familj.

Totalt var det över 40 matproducenter som deltog. Det som började som en korv- och brödfestival i Stallarholmen har tio år senare utvecklats till en runda genom länet.

– Vi sparkade igång det här för längesedan men festivalen blev för stor för oss och nu har det blivit en runda, säger korvmakaren Lasse Dahlén som varit med sedan starten.

För besökaren Mia Folkesson är det extra kul att många av produkterna som produceras är lokala.

– Vi får alltid med oss något lokalt som en must eller ost, säger hon.

Se vad besökarna tyckte om korven i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.