Transportstyrelsens rapport Översyn av förarutbildningssystemet för behörighet B, föreslår, bland mycket annat, att det ska bli enklare att få tag i en handledare när man övningskör.
Rapporten visar att en anledning som ofta uppges som orsak när något kuggat uppkörningen många gånger är just svårigheten att få tag i en handledare. Utan handledare kan man inte övningsköra privat, och att övningsköra mycket på körskola är dyrt.
Men på Framtidens hus i Rinkeby och Husby erbjuder man ett alternativ: En körsimulator.
Se samordnaren Khalid Ahmed använda simulatorn i klippet.
Köra i simulator
Två gånger i veckan kan alla som ska ta körkort komma till Framtidens hus och köra i simulatorn och plugga teori med handledare. En som gjort just detta, och sedan tagit körkort är Maryam.
– Det som är bra här är handledarna. Simulatorn känner inte av om man inte tittat i speglarna eller döda vinkeln, men då sa de åt mig att inte glömma det, säger Maryam.
Öva på teoriprovet
Hon berättar att hon var nervös inför teoriprovet men att plugget på Framtidens hus hjälpte.
– Här får man testa att skriva ett prov, man får samma tid på sig och ungefär samma frågor. Jag var hundra procent säker på att jag skulle klara teoriprovet för jag hade klarat det flera gånger när jag testade här.