Två döda efter frontalkrock i Enköping

Uppdaterad
Publicerad

Två personer har omkommit efter en bilolycka på länsväg 515 i Enköping, i höjd med Tillinge.

Totalt tre personer fick föras med ambulans till sjukhus efter att två personbilar frontalkrockade på lördagseftermiddagen.

Timmar senare bekräftades två ha omkommit av sina skador, en man och en kvinna i 70-årsåldern. Båda ska ha färdats i samma bil. Den tredje personen vårdas fortfarande för allvarliga skador.

Olyckan utreds som grov vårdslöshet i trafiken samt vållande till annans död.

– I nuläget har vi ingen som delgivits misstanke mot någon. Vi kommer att utreda vem som kan komma att misstänkas för brott, säger Emil Sandberg, befäl på polisens regionsledningscentral.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.