På Drottning Blankas gymnasieskola i Uddevalla finns de fyra programmen frisör- och stylist, barn- och fritid, försäljnings- och service samt vård- och omsorg. Foto: Kallestad, Gorm

Gymnasieskola i Uddevalla läggs ner

Uppdaterad
Publicerad

Friskolan Drottning Blankas gymnasieskola i Uddevalla läggs ner.

Från och med nästa termin kommer skolan inte ta emot några fler elever, vilket P4 Väst var först med att rapportera om. Elever som redan går på skolan kommer få slutföra utbildningen.

Orsaken till nedläggningen är att för få elever har sökt till skolan, enligt skolans rektor Kari Flygare.

Uddevalla kommuns gymnasiechef Stefan Einarsson är inte orolig att beslutet kommer leda till sämre utbildningsmöjligheter i Uddevalla, eftersom den kommunala gymnasieskolan redan erbjuder samma utbildningar som Drottning Blanka.

– Så de som redan sökt dit till hösten hinner välja om innan omvalet, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.