Mannen som bor i Skellefteå är i 50-års åldern och av offentliga källor framgår det att han i slutet på 2022 ingick i den den nazistiska Nordiska motståndsrörelsens högsta ledning.
SVT Nyheter Västerbotten kan nu avslöja att han bara månader efter det, i maj 2023, fick en fast anställning på Northvolt. Något terrorforskaren Magnus Ranstorp är mycket kritiskt mot.
– Det är extremt anmärkningsvärt. Företaget borde ha koll på det här. Det finns risk för både sabotaget och industrispionage, säger han.
Northvolt vill inte svara på frågor om ärendet.
– Vi kommenterar inte enskilda personalärenden. Vi kommenterar inte heller detaljer i våra säkerhetsarrangemang, skriver presschefen Matti Kataja i ett mejl.
Terrorutredning sedan 2019
Redan 2019 ville ett 40-tal amerikanska politiker terrorklassa NMR, något som sedan skedde i juni förra året. Skellefteåbon var en av tre ledare som personligen klassades som ”globala terrorister”.
– Det får allvarliga konsekvenser för de personerna. Banker får t.ex inte upplåta konton åt dem, säger terrorforskaren Magnus Ranstorp.
Stängdes av utan lön
Enligt handlingar som SVT Nyheter Västerbotten tagit del av stängdes 50-åringen av från sitt arbete på Northvolt i juni 2024. Men hans anställning fortsatte fram till augusti då han avskedades.
– Avskedet borde kommit betydligt snabbare, säger Ranstorp som är frågande till vilken koll Northvolt har på sina anställda som kommer från många olika länder.
Stämmer Northvolt
Skellefteåbon har nu stämt Northvolt på grund av felaktigt avsked och kräver skadestånd på över 600 000 kronor, för bland annat utebliven lön och semesterersättning.
Vill inte prata med medier
Om 50-åringen lämnat nazismen helt är oklart. I en intervju med P4 Västerbotten har Skellefteåbon sagt att han lämnat NMR. Men i chatmeddelanden som Aftonbladet avslöjat framgår det att han måste ställa upp på motkrav från organisationen och att han fortsatt får umgås med personer inom NMR.
Några månader efter att Skellefteåbon avskedades protesterade NMR i Skellefteå mot batteriföretaget på banderollerna stod det ”Bröd till arbetarna! Blod från politikerna!”
SVT Nyheter Västerbotten har utan framgång sökt 50-åringen. Hans advokat meddelar att han inte vill prata med medier i nuläget.