Regeringen varnar för sämre tider

Publicerad

Regeringen befarar att lågkonjunkturen blir längre och djupare på grund av tullturbulensen i USA. Det framgår av vårbudgeten som lades fram på tisdagen.

– Världsekonomin kommer att dämpas på kort sikt, det är inte tu tal om det. Det finns inga vinnare i det som vi nu ser, sade finansminister Elisabeth Svantesson (M) på en pressträff.

Hon bedömer att årets svenska BNP-tillväxt blir mindre än de 2,1 procent regeringen räknade med i mars. I bästa fall kan återhämtningen dröja ett halvår längre än man trodde då, enligt finansdepartementet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.