Foto: TT

Uberpop lägger ner i Sverige

Uppdaterad
Publicerad

Nästa vecka lägger Uber ned sin omdebatterade tjänst Uberpop. Men deras ambition är att i framtiden öppna upp en liknande tjänst.

– Det här är något vi ser har varit bra för samhället och Sverige, det känns verkligen tråkigt att lägga ner, säger Alok Alström, Sverigechef för Uber.

Det har varit omstridda diskussioner om huruvida Uberpop är laglig eller inte. I dag kom beskedet om att tjänsten läggs ned.

Alternativ till taxi

Uber är en app man kan använda sig av för att åka taxi. Företaget etablerades i Sverige år 2013 och år 2014 kom de med tjänsten Uberpop. Syftet med Uberpop är att vanliga personer, utan taxilicens, ska kunna arbeta som förare och transportera kunder. Priserna är lägre än både vanlig taxi och Ubers andra taxitjänster.

Enligt Uber själva är Uberpop en tjänst för samåkning men polisen menar att verksamheten i själva verket är svarttaxi. SVT Nyheter rapporterade i februari om att 70 Uberpopförare kan komma att åtalas.

Redan i dag slutar tjänsten att marknadsföras och inga nya förare kan registrera sig. Men tjänsten kommer vara öppen en vecka till, den 18 maj stängs den helt.

Flera anledningar till nedläggning

Domar, juridiska processer och en utredning från regeringen som ska förtydliga reglerna kring samåkning var några av de saker som fick företaget att lägga ned tjänsten. Men de menar också att Uberpop var ett pilotprojekt som nu har nått sitt syfte.

– Vi har uppnått det vi ville med uberpop, vi har visat på de stora värdena som finns med att ha en samåkningstjänst, säger Alström.

Uber menar att tjänsten har blivit en viktig del av samhället. Över 70 procent av de som använder Uberpop bor utanför innerstan och tjänsten används ofta som ett komplement till kollektivtrafik.

– Människor som inte har plånboken för vanlig taxi har fått ett transportalternativ, säger Alström.

”Vi hoppas att kunna ta tillbaka tjänsten”

Trots att tjänsten nu läggs ned hoppas Uber i framtiden att kunna ta tillbaka konceptet.

– Pilotprojektet har visat att det går att ha en sådan här tjänst i Sverige på ett tryggt och säkert sätt. Vi hoppas att kunna ta tillbaka tjänsten på ett eller annat sätt – så snart som möjligt, säger Alström.

I mars i år dömdes en förare i Stockholm som varit ansluten till Uberpop för olaga taxitrafik och brott mot taxilagen av Svea Hovrätt.

Vad är Uber?

  • En taxitjänst där både beställning och betalning sker via en app
  • Finns i fem svenska städer sedan 2013
  • Finns fyra varianter, varav tre kräver taxilicens
  • UberPOP är varianten som inte kräver licens
  • Minimipriset för en UberPOP är 40 kr

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.