Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.
Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.
Javascript är avstängt
Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
UAS:s president Donald Trump uppger på onsdagen att en amerikansk delegation är på väg till Ryssland för förhandlingar om en vapenvila i Ukraina, rapporterar Reuters.
– Vi har personer som är på väg till Ryssland just nu, säger Trump.
Han uppger att han hoppas att man ska kunna nå en överenskommelse om vapenvila, men att det nu är upp till Ryssland.
Presidenten antyder även att det kan bli aktuellt med nya sanktioner mot Ryssland om det inte blir en vapenvila.
– Vi kan göra det, men jag hoppas att det inte ska bli nödvändigt.
Tidigare i veckan rapporterades att USA:s sändebud Steve Witkoff planerade en resa till Moskva under veckan.
Rikard Rosell
SVTReporter
Idag16:48
Vår i Charkiv?
Bomblarm och vårkänsla i Charkiv
Larmet går - igen. En varning är utfärdad för glidbomber, det som frontstaden Charkiv inte kan skydda sig emot. Men ingen gömmer sig, i stället stannar man upp och tar en bild vid de konstgjorda rosa blommorna fastsatta i träd som väntar på våren. Alla väntar här - på solen, blommorna och friheten.
Bengt Norborg
SVTUkrainakorrespondent
Idag16:27
Markerad händelse
Ukrainska aktörer: Har inte helt lämnat Sudzja
Ukrainas militär har ännu inte kommenterat läget i Sudzja i Kurskregionen, en ort som ser ut att ha tagits av ryssarna. Men Andrij Kovalenko, chef för Ukrainas centrum för arbetet mot desinformation, uppger att det inte stämmer.
– Strider i Kursk pågår, strider i Sudzjariktningen pågår, skriver han.
Men en ledamot i Ukrainas säkerhets- och försvarskommitté säger till Ukrinform att ryssarna tagit delar av orten:
– Jag har ingen information om att våra trupper helt dragit sig tillbaka från Sudzja.
Bilder av ryska soldater i Sudzjas centrum har spridits under dagen. Ukrainska Deepstatemap bedömer att ryssarna tagit det mesta av orten. Läs mer här.
Oscar Schau
SVTReporter
Idag14:40
Minister: Hundratusentals kan lämna Ukraina
Mellan 200 000 och 500 000 ukrainska män kan komma att lämna landet efter att ett fredsavtal tecknats och undantagstillståndet hävs, säger Oleksij Chernyshov, Ukrainas enighetsminister, enligt Kyiv Independent.
Det har sedan invasionen 2022 varit förbjudet för män mellan 18 och 60 år att lämna landet utan särskilt tillstånd.
Ministern tillägger att 30 procent av de ukrainare som lämnat landet möjligen inte kommer återvända och han uttrycker en oro för Ukrainas demografiska utmaningar framöver.
Enligt FN har 6,9 miljoner ukrainska flyktingar registrerats utomlands sedan invasionen.
Oscar Schau
SVTReporter
Idag13:57
Markerad händelse
Zelenskyj om Kursk: Ett maximalt ryskt tryck
President Volodymyr Zelenskyj säger vid en pressträff att den ukrainska militären försöker hålla så många av sina soldater vid liv som möjligt i Kurskregionen, skriver Suspilne.
Han tillägger att ryssarna för närvarande sätter "maximal" press i området med anledning av de pågående samtalen om fred.
SVT Nyheter har under dagen rapporterat att Sudzja, Ukrainas viktigaste nav i den ryska Kurskregionen, ser ut att ha fallit i ryssarnas händer.
Bilder av ryska soldater i Sudzjas centrum har spridits i sociala medier. Den ukrainska analysgruppen Deepstatemap har uppdaterat sin karta över fronten och har där markerat orten som under rysk kontroll.
"Strider fortsätter i Sudzjas utkanter", skriver de, men pekar på att inte hela orten fallit.
Exakt var linjerna går är som alltid oklart. Men klart är att ukrainarna på kort tid tappat stora bitar territorium i Kursk och att de nu pressas allt närmare gränsen.
Uppdaterad med citat 16.31.
Oscar Schau
SVTReporter
Idag13:28
Efter ryska framstegen - ukrainsk general petas
Generalmajor Dmitrij Krasilnikov, befälhavare för de norra ukrainska styrkorna, har fått sparken, uppger han själv för Suspilne. Han säger att han inte ännu fått reda på orsaken.
Ukrainas norra styrkor ansvarar bland annat för Sumyregionen, den del av landet som anfallet mot ryska Kursk inleddes ifrån.
- Jag har mina misstankar, men jag vill inte prata om det än, säger Krasilnikov.
Beskedet kommer i ljuset av de ryska framstegen i Kursk. Krasilnikov ser inte att dessa skulle vara en rimlig anledning till att han flyttas.
- Jag lämnade Kursk i november ungefär, säger han.
Rubio: Vill att Ukraina får en långsiktig säkerhet
USA:s utrikesminister Marco Rubio betonar vid en pressträff vikten av att Ukraina inte angrips av Ryssland igen. Han vill dock inte gå in på detaljer kring exakt hur detta ska förhindras.
- Ukraina vill ha långsiktig säkerhet, och det vill vi alla, säger han och fortsätter:
- Frågan handlar om avskräckning. Kan Ukraina skapa en tillräckligt avskräckande förmåga gentemot en framtida aggression?
Rubio säger igen att Ryssland nu måste ge ett svar på om de kan tänka sig en 30 dagar lång vapenvila, vilket Ukraina nu gått med på.
- Om de säger nej så kommer det säga en hel del, säger han.
Oscar Schau
SVTReporter
Idag12:52
Javascript är avstängt
Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Ukrainsk kollaps i Kursk – ryssarna rör sig framåt
Den ryska armén har på relativt kort tid pressat sig framåt i Kurskregionen och ser ut att ha tagit orten Sudzja, navet för de ukrainska styrkorna i Ryssland.
– Även om Sudzja fallit är det troligt att ukrainarna fortfarande har en närvaro i byarna på den ryska sidan, säger Emil Kastehelmi, analytiker vid finska Black Bird Group.
I augusti kontrollerade Ukraina omkring 1 250 kvadratkilometer i ryska Kursk. Intensiva ryska anfall gjorde att de i november hade tappat hälften – och nu, i mitten av mars, återstår ännu mindre.