Live

Senaste nytt om kriget i Ukraina

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Kursk

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se bilder från när Ryska specialstyrkor kryper genom gasledningen i en operation mot Ukrainas militär i Kursk-regionen. Foto: Telegram/Reuters

Kriget i Ukraina

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Usjakov: Vi vill se ett fredsavtal – inte vapenvila

President Putins rådgivare Jurij Usjakov, som med utrikesminister Sergej Lavrov förhandlade med USA i Saudiarabien, säger att Ryssland inte är intresserat av en vapenvila.

Enligt Usjakov vill man i stället komma fram till ett långsiktigt fredsavtal. En 30 dagar lång vapenvila skulle gynna Ukraina, menar han - något han ska ha sagt till USA:s Mike Waltz.

– Jag kommenterade så klart överenskommelsen om en temporär vapenvila och delade vår position om att detta inte utgör mer än en respit för den ukrainska militären, inget mer, säger han enligt ryska Tass.

Uttalandet kommer i ljuset av att USA:s sändebud Steve Witkoff landat i Moskva för samtal.

Överblick

Usjakov: Putin väntas inte prata med Trump idag

Vladimir Putin kommer antagligen inte att prata med Donald Trump idag, uppger den ryske presidentens nära rådgivare Jurij Usjakov för statliga Tass.

Tidigare på torsdagen sa Dmitrij Peskov, Kremls talesperson, att Putin har ett "internationellt telefonsamtal" planerat under kvällen.

Uppgifter till ryska Kommersant säger dock att Putin kommer att träffa USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff, som för närvarande befinner sig i Moskva.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Sverige skickar fler Archer till Ukraina

Sverige tecknar avtal för 18 artilleripjäser av typen Archer för att skicka till Ukraina.

Det nya artilleripaketet meddelas på en pressträff med försvarsminister Pål Jonson (M) inne på Bofors industriområde i Karlskoga.

Det handlar om 18 Archer-pjäser och fem artillerilokaliseringsradar till en kostnad av sammanlagt 3 miljarder kronor. Pengarna har redan aviserats i ett tidigare stödpaket till Ukraina i slutet av januari. Nu meddelar regeringen vad det är man köper för pengarna.

Sverige har i tidigare paket skänkt åtta Archer-pjäser från Försvarsmaktens lager till Ukraina.

Se när Archer användes skarpt i Ukraina i december 2023 ovan.

(TT)

Finland: Kommer inte skicka soldater till Ukraina

Finland kommer inte att delta med soldater i en fredsbevarande insats i Ukraina i framtiden, meddelar statsminister Petteri Orpo, skriver Suomenmaa.

Han menar att Finland, som gränsar Ryssland, inte kan agera på det sättet.

- Det vore riskabelt om finska soldater riskerade att hamna i konflikt med soldater från ett grannland. Så regeringens hållning här är klar, säger Orpo.

Militären: Generalpetningen inte kopplad till Kursk

Igår rapporterades att generalmajoren Dmitrij Krasilnikov, ansvarig för Ukrainas norra styrkor, sparkas. Nyheten kom ungefär samtidigt som ryssarna gick in i Sudzja i Kurskregionen, Men det var inte orsaken, uppger nu militären.

– Hans nya roll kommer att meddelas separat, säger en talesperson till Suspilne.

Krasilnikov sa själv under gårdagen att han inte fått reda på varför han förlorat sin roll.

Markerad händelse

Uppgifter: Putin ska möta Witkoff

President Vladimir Putin kommer under kvällen att träffa USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff i Moskva, uppger källor för ryska Kommersant.

Witkoff landade i Moskva under dagen efter att USA och Ukraina kommit överens om en 30 dagar lång vapenvila.

Putins nära rådgivare Jurij Usjakov har dock sagt att Ryssland inte är intresserade av en sådan och att de hellre vill få till ett fullt fredsavtal direkt.

Markerad händelse

Zelenskyj: Ryssland vill fortsätta kriget

Ukraina föreslog en vapenvila i luften och på havet, men gick med på förslaget om en full vapenvila sedan USA lovat att bistå med tekniska förmågor för att kontrollera att en överenskommelse följs, skriver Volodymyr Zelenskyj på Telegram.

Detta sedan det lyfts frågetecken kring hur den över 1 000 kilometer långa fronten ska kunna bevakas.

Zelenskyj skriver vidare att det hittills inte kommit något "meningsfullt svar" från Ryssland rörande en vapenvila.

"Detta bekräftar att Ryssland vill fortsätta kriget och vill försena freden så mycket som möjligt", skriver han och tillägger att han hoppas att USA pressar ryssarna att sluta kriga.

Ökat civilt bistånd till Ukraina

Sverige ökar biståndet till Ukraina med 1,4 miljarder kronor, meddelar regeringen vid en pressträff. Stödet ska gå till humanitär hjälp och finansieras genom omfördelningar i årets biståndsbudget.

– Det här är Sveriges största civila stöd i vårt lands historia, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) vid en pressträff.

Totalt uppgår därmed Sveriges bistånd till Ukraina till 7,8 miljarder kronor, enligt Dousa. Det motsvarar 14 procent av den totala biståndsbudgeten.

(TT)

Markerad händelse

Scholz: Otänkbart med ukrainsk demilitarisering

Ett av Rysslands uttrycka mål med invasionen av Ukraina 2022 var att "demilitarisera" landet.

Under förhandlingarna i Belarus krävde ryssarna bland annat att den ukrainska armén skulle skäras ner till maximalt 50 000 soldater – ett krav de hittills inte tagit tillbaka.

Detta vore otänktbart, enligt Tysklands förbundskansler Olaf Scholz.

– Demilitariseringen av Ukraina har varit ett av Rysslands krigsmål och det får aldrig uppnås, säger han enligt Tagesschau och tillägger att en stark armé utgör den viktigaste säkerhetsgarantin för Ukraina.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Ukraina markerar Sudzja som delvis erövrat

Ukrainas militär har ännu inte kommenterat situationen i Sudzja i Kurskregionen, den ort som utgjort ett nav för de ukrainska styrkorna i området och som ser ut att ha tagits av ryssarna under gårdagen.

De har däremot lagt upp en bild av fronten, där Sudzja åtminstone delvis är markerat som under rysk kontroll.

Det ryska försvarsdepartementet sa under morgonen att de tagit Sudzja och har publicerat bilder som uppges vara därifrån.