Mor (Jenny Timlin) och dotter (treåriga Alma) vid en lekplats.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Titta på videon med treåriga Alma och hennes mamma Jenny Timlin som berättar varför det finska språket är viktigt för henne och hennes familj. Foto: Tomas Hallstan/SVT

Jenny: ”Barnen ska inte behöva prata engelska med sin moster”

Uppdaterad
Publicerad

Jenny Timlin bor med sin familj i en kommun i norra Stockholms län där det finns möjlighet till förskoleverksamhet på finska. Jenny tror ändå att grannkommunens sverigefinska verksamhet ger treåriga Alma bättre möjligheter att utveckla det finska språket.

Enligt minoritetslagen är kommuner inom förvaltningsområdet för finska skyldiga att erbjuda förskoleverksamhet på finska.

I Jenny Timlins hemkommun finns en sådan möjlighet, men hon kände att den sverigefinska förskolan i grannkommunen, som har varit igång länge, är det bästa alternativet för hennes familj.

Minoritetspolitiken 25 år

– Barnen talar väldigt bra finska nu när båda deltar i finskspråkiga aktiviteter under dagarna, och jag försöker prata finska med mina barn dagligen, berättar Jenny Timlin.

I klippet träffar vi treåriga Alma och hennes mamma Jenny Timlin som berättar varför det är viktigt för henne att hennes barn också får lära sig finska.

NATIONELLA MINORITETER

Nationella minoriteter är judar, romer, samer, sverigefinnar och tornedalingar. Samer är också ett urfolk.

Riksdagen har erkänt finska, jiddisch, meänkieli, romani chib och samiska som nationella minoritetsspråk i Sverige.

Särskilda rättigheter gäller i de kommuner som tillhör finska, meänkieli och samiska förvaltningsområden. Dessa kommuner är skyldiga att ordna förskola och äldreomsorg på minoritetsspråken. De personer som vill använda sitt minoritetsspråk i kontakten med kommuner och andra myndigheter har rätt att göra detta både muntligt och skriftligt.

Källa: Minoritet.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Minoritetspolitiken 25 år

Mer i ämnet