Både Isa Galvan och Linnea Holst var engagerade i Polhemsskolans elevkår; Linnea var verksamhetschef och Isa var ordförande. Många elever hade därför kontaktat dem för att berätta om kränkningarna i sociala medier.
– Det var mycket skitsnack kring den här nya appen. Den lät folk lägga ut bilder, kommentera och gilla, men till skillnad från andra appar så var det helt anonymt, säger Isa Galvan till SVT Nyheter.
”Bättre att ungdomar tog tag i problemet”
Då många elever tyckte att situationen var oerhört jobbig, kontaktade Isa och Linnea rektorn, som också hade hört talas om problemet. Skolan föreslog att de skulle hyra in en föreläsare för att upplysa eleverna.
– Vi kände lite ”been there, done that” och att det var bättre att vi ungdomar tog tag i problemet. Jag tror det var viktigt att initiativet till det här kom från just oss unga. Det är många som kanske lagt upp känsliga saker som man inte vill ta upp med vuxna eller sina föräldrar.
Startade ”Polare på Polhem”
Därför startade de kampanjen ”Polare på Polhem”. Den fick sin egen Facebook-sida, de satte upp information om nätmobbning, ställde sig centralt i skolan och fick alla som gick ut från klassrummen att faktiskt våga prata om problemet. De upplevde att majoriteten av de som drabbades var tjejer, men att även många killar tog till sig av deras kampanj.
– Många av killarna var lite skeptiska i början men efter hand förstod de att ”nej, det här kanske inte är så bra...”
Projektet blev mycket uppmärksammat, och det blev en positiv känsla runt initiativet – särskilt efter att det visade snabbt reslutat.
– Resultatet var att skitsnacket och aktiviteten försvann nästan direkt. Det kändes såklart skitbra. Det var så mycket där som gjorde att många mådde dåligt.
Isa och Linnea märkte hur viktigt det faktiskt var att prata om problemen öppet, som jämlikar och skolkamrater, då många som råkar ut för nätmobbning känner skam och klandrar sig själva.
– För oss var det viktigt att vända informationen mot dem som mobbar, de som blir utsatta har redan fått för mycket fokus riktat mot sig i de här kanalerna. Jag tror att det är mycket okunskap. Man vet inte hur dåligt folk mår när man hängs ut.
Fick pris
Surfa Lugnt, ett nationellt initiativ med bland annat BRIS och Fryshuset bakom sig, gav under sommaren Polhemsskolan med elevkår Surfa Lugnts pris 2015 med 25.000 kronor i prispeng.
Appen är nu borttagen från appstore.