Om något allvarligt inträffar så kan svenska myndigheter sedan tidigare skicka ut ett viktigt meddelande till allmänheten, VMA. Det kan bland annat ske genom sms till mobiltelefoner i det drabbade området, via radio och tv och vid riktigt allvarliga händelser med utomhusvarning via tutan Hesa Fredrik.
Enligt regeringen så fungerar dock dagens system med sms bristfälligt, och det finns en risk att sms inte når alla. Nu vill man därför införa ett nytt varningssystem.
– Vi måste ha en ordning där informationen går fram, säger ministern för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin (M) på en pressträff.
På torsdagen beslutade man att Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) och Post- och Telestyrelsen (PTS) ska få i uppdrag att införa vad man kallar SE Alert. Det är ett varningssystem som istället för sms utnyttjar så kallad ”cell broadcast-teknik”.
Regeringen har bland annat dragit lärdomar från kriget i Ukraina, där man använder flera typer av varningar samtidigt för att nå ut. Enligt uppgifter till SVT Nyheter vill regeringen att det nya varningssystemet ska vara på plats så snart som möjligt. Senast i januari 2026 ska MSB redovisa uppdraget.
Kritik mot sms-utskick
Varningar med sms fick kritik efter branden på Oceana i Göteborg förra året. Då nåddes bara 40 000 av den första varningen att gå inomhus och stänga fönster, dörrar och ventilation, eftersom mobilnäten överbelastades.
Den nya tekniken ska inte ersätta de system för VMA som redan finns i dag, istället vill man ha flera system samtidigt för att öka möjligheten att nå alla inom ett visst område.
Utomhusvarningar med Hesa Fredrik kommer inte att påverkas.
Vad är cell broadcast?
Cell broadcast är en digital teknik som används för att skicka meddelanden till mobiltelefoner inom ett visst område. Tekniken behöver mindre kapacitet i mobilnäten än sms. Den används redan i flera andra länder för varningar till allmänheten.