Misstänkt farligt föremål i Oxelösund var ofarlig behållare

Uppdaterad
Publicerad

Polisen spärrade av ett området i centrala Oxelösund efter att man larmats om ett misstänkt farligt föremål på platsen. Vid 14-tiden hävdes avspärrningarna.

– Det rörde sig om någon typ av behållare som var helt ofarlig, säger Mats Pettersson, presstalesperson vid polisen.

Larmet inkom vid 13.30-tiden och rörde ett område i närheten av järnvägsspåret. Polisen spärrade inledningsvis av ”för säkerhets skull”.

Flera enheter kallades till platsen och snart kunde polisen konstatera att föremålet var ofarligt och därefter hävdes avspärrningarna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.