Det var i juni 2020 som då 17-årige Simon Karlström skadades allvarligt i en mopedolycka. Han fick bestående ryggmärgsskador och blev förlamad från bröstet och nedåt.
Anpassningarna till ett liv i rullstol blev omfattande. Det mest utmanande var att hålla humöret uppe, berättade Simon när SVT träffade honom efter olyckan. På frågan hur han gör det svarade han: ”Det är bara att tänka positivt”.
”Samma mindset nu”
Och det har varit Simons inställning hela tiden. Nu har han tagit körkort, gått ut fordonsprogrammet på gymnasiet, skaffat ett jobb inom fordonsservice och spenderar dessutom en hel del tid på basketplanen.
Vad tror du är den största skillnaden i hur ditt liv ser ut nu jämfört om du inte skulle ha varit med om den här olyckan?
– Oj... Bra fråga. Jag vet inte riktigt, jag har ju fortfarande samma relationer med kompisar, jag jobbar med det jag pluggade till. Det enda är väl sporten, förut spelade jag fotboll och nu kör jag rullstolsbasket istället.
Landslagsdröm kan vara nära
Drömmen är en elitkarriär, antingen utomlands eller i ett nytt svenskt landslag. Efter att landslagsverksamheten i rullstolsbasket legat nere i flera år har nu en ny satsning påbörjats.
– De senaste två åren har vi skickat vad vi kallar ett utvecklingslandslag till en träningshelg i Bergen för att etablera och utveckla samarbetet med våra nordiska grannländer, säger Lars Johansson, sportchef på Svenska Basketbollförbundet till SVT.
I fjol var Simon en av spelarna som bjöds in.
Dessutom har förbundet nu anmält sig till EM i rullstolsbasket i Bulgarien i september, som en start för att kunna återetablera landslagsverksamheten.