Påve Franciskus planerar framåt. Bilden är tagen under en audiens den 12 februari, två dagar före han lades in på sjukhus. Foto: Alessandra Tarantino/AP/TT

Påven repar sig – planerar för 2028

Publicerad

Påve Franciskus återhämtar sig men behöver fortfarande sjukhusvård, meddelar Vatikanen. Samtidigt planerar 88-åringen att förlänga kyrkomötet som han leder, synoden, till 2028.

Franciskus är inlagd på Gemelli-sjukhuset i Rom sedan en månad. Läkarna har sedan några dagar tillbaka konstaterat att hans tillstånd är stabilt och att han sakta blir bättre, efter en kritisk tid med livshotande andningssvårigheter.

Påven får ännu medicinsk behandling såväl som fysioterapi mot sina andningsbesvär, enligt sjukhuset. Det är oklart när han kan skrivas ut.

Påven Franciskus sjuk

Men påven fortsätter jobba från sjuksängen för att befästa sitt arv inom den katolska kyrkan, meddelar Vatikanen. Under lördagen har Franciskus godkänt en ny plan för synoden han lett sedan 2021: en förlängning till år 2028.

Synoden har inkluderat frågor som tidigare varit kontroversiella för den katolska kyrkan. Bland annat har det gällt hbtqi-personer inom kyrkan och frågan om kvinnliga diakoner.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Påven Franciskus sjuk

Mer i ämnet