I måndags togs initiativ för en bojkott mot matjättarna, i protest mot matpriserna.
– Jag tycker det är skitbra, krossa dem, sa konsumenten Fredrik till SVT i veckan.
Flera, bland annat Svenskt Näringslivs ordförande Jacob Wallenberg, har menat att bojkotten är missriktad och att priserna beror yttre ekonomiska omständigheter.
Anders Torell, tillförordnande vd för Coop, säger att bojkotten ännu inte fått några ekonomiska konsekvenser för företaget – men att det skapar ett tryck på dem om att göra sitt ”jobb ännu bättre”.
– Det återstår ju att se vilken kraft den här bojkotten får. I våra butiker ser vi inte de här mönstren än att det påverkar oss ekonomiskt, säger Anders Torell.
Ica och Coop: Vi är inga matjättar
I Icas nya reklamkampanj, väljer man att ta fasta på begreppet ”matjätte”. ”För dig som vill bojkotta en matjätte. Välkommen till Ica” står det i annonsen.
Ica skriver att de har förståelse för kundernas ekonomiska situation och säger att de är på deras sida genom att ha lokala butiker på orter som ”de flesta har glömt bort.”
Enligt siffror från branschorganisationen DLF stod Coop, Ica och Axford för nästan 90 procent av matvaruförsäljningen under 2023, rapporterar TT.
Anders Torell, tillförordnad vd för Coop, poängterar att inte heller Coop är någon matjätte.
– Coop består av 26 föreningar som har fyra miljoner medlemmar som är våra ägare, men vi är ett stort företag.
– Vi inom Coop har inga vinstintressen, utan alla pengar som vi får in ska gå tillbaka till våra medlemmar och våra ägare. Det blir lite ologiskt för oss att vara med i den här debatten från det här perspektivet.
Axfood: Globala faktorer orsaken
Regeringen har kallat Coop, Ica och Axfood tillsammans med andra aktörer inom branschen till krismöte under torsdagen för att diskutera matpriserna.
Axfood säger i ett mejl till SVT att det inte går att säga något om bojkottens effekter för företaget ännu – men menar att debatten kring matpriserna blivit onödigt polariserad:
”Jag tror att vi alla skulle vinna på mindre polariserande utspel och att hålla sig till fakta för att förstå att orsaken till prisökningarna inte ligger i Sverige, utan i de globala omvärldsfaktorer som påverkat alla länder i Europa på precis samma sätt.” skriver Magnus Törnblom, presschef på Axfood.