Elisabeth Marmorstein, SVT:s inrikespolitiska kommentator, i studion.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
– Det ska inte uteslutas att han har uppmanats att avgå, säger Elisabeth Marmorstein. Foto: SVT

Marmorstein: Jomshof blev överkörd

Uppdaterad
Publicerad

Richard Jomshof fick inget gehör i SD-ledningen för sina protester mot ändrade vapenlagar – och avgår som ordförande i justitieutskottet.

– Han har blivit överkörd helt enkelt, säger SVT:s inrikespolitiska kommentator Elisabeth Marmorstein i Aktuellt.

Trots den hårda kritiken från Jomshof och flera andra partitoppar vill SD begränsa militärlika, halvautomatiska vapen efter masskjutningen i Örebro. Nu har Jomshof avgått i protest.

– Den här frågan var uppe i verkställande utskottet i onsdags. Redan då protesterade Jomshof men man valde ändå att gå vidare och då tar han konsekvenserna av det. Han avgår för att, som han skriver, han kan inte lotsa det här förslaget genom justitieutskottet som dess ordförande, säger Elisabeth Marmorstein.

Ändrade vapenlagar

Samtidigt utesluter Marmorstein inte att Jomshof har uppmanats att avgå, eftersom han har tagit strid mot en överenskommelse som partiledningen och ytterst Jimmie Åkesson har gjort med övriga Tidöpartier om ändrade vapenlagar.

– Sådana uppgörelser behöver ju den främsta företrädaren i det aktuella utskottet stå för, i synnerhet för SD som aspirerar på att ta plats i en eventuell högerregering efter nästa val.

Kan leda till bredare missnöje

Elisabeth Marmorstein har svårt att se att SD skulle backa från att gå med på en ändring i vapenlagen.

– Det skulle ju vara att underkänna de som har fattat beslutet, inklusive Jimmie Åkesson. Istället får de väl försöka blidka kritikerna så gott det går i det fortsatta lagstiftningsarbetet. Men det finns ju en uppenbar risk att det här triggar igång ett bredare missnöje bland gräsrötterna där man börjar ifrågasätta leveransen även i andra frågor, exempelvis migrationsfrågan. Och det kan bli jobbigt för partiledningen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.