För en hyresrätt i Lund kan väntetiden, beroende på om det korridorsboende i studentbostad eller en lägenhet hos kommunal eller privat hyresvärd, variera mellan tre månader till flera år.
När Frida Bostrand tröttnat på att vänta satte hon i en extra växel och fick sitt förstahandskontrakt på en månad. I klippet förklarar hon hur.
Så lång är kötiden i de största studentstäderna
Sveriges förenade studentkårer sammanställer varje år en rapport om bostadssituationen i Sveriges studentstäder. Nedan följer en sammanfattning från 2024 års rapport. Siffrorna gäller huvudsakligen studentboenden.
- Lund: 3-6 månader för korridorsrum, 11-19 månader för studentlägenheter.
- Uppsala: mediankötiden för ett förstahandskontrakt är 2-3 år.
- Stockholm: cirka 1 år för korridorsrum och 2 år för en studentbostad.
- Göteborg: 1,5 till 5 år beroende på bostadstyp, läge och hyresvärd.
- Malmö: 6-12 månader.
- Linköping: inom en månad till en termin.
- Umeå: 6-12 månader.
Källa: SFS Bostadsrapport 2024.
Så löste jag det
Det här är en del i SVT:s satsning Så löste jag det.
Har du stött på ett problem i din vardag, och hittat ett kreativt sätt att lösa det? Kan din lösning hjälpa andra?
Nu kan du berätta i SVT:s satsning, hör av dig till salostejagdet@svt.se!
Så löste jag det
Så löste jag det
Bengt • Vill du att mjölk, fil, matlagningsgrädde och andra mejeriprodukter skall hålla längre i kylen.
Tänk då att det som gör att produkten blir dålig är att syre gör att den oxiderar.
Köp produkter som har mjuk förpackning och skruvkork.
När du öppnat och använt en del av t ex mjölken. Pressa då först ut all luft och återförslut därefter skruvkorken. Säkerställ att det är så lite luft som möjligt i förpackningen.
Håller sej en vecka efter sista förbr dag.
Samma sak gäller bananer.
Banan, som ligger framme, blir först gul och strax efter börjar den få svarta fläckar.
Bromsa mognaden av bananen genom att lägga den i en plastpåse, krama ut den mesta luften och försluta med en klämma.
När du skall använda bananen: tag ut den från kylen, låt ligga i rumstemp en stund, sedan är den klar att använda att äta eller att ha på fil eller gröt.
Fungerar utmärkt med hal banan också. Lägg en halv banan i plastfolie, förslut med klämma och in i kylken. Håller en vecka.
Tack Bengt! Bra tips för både plånboken och för att minska matavfallet.
Jani • Tycker det är brutalt dåligt av skolorna också att inte lära hur vardags ekonomin fungerar med lån kort räntor osv det behövs uppenbarligen printas in i tidig ålder men det är så skevt med allt idag .. bankerna har trissat up priserna på bostäder osv för att kunna leva på vanligt folk och dela ut miljarder varje år .. men så är det med allt i samhället allt handlar om pengar tyvärr . Förut var det en skam att ha lån idag är man nästan konstig om man inte har 😂
Sophie • Ett sätt att slita handla på kredit är att helt enkelt ringa upp fakturaföretagen och säga åt dem att man vill blockera sig från fakturan har kredit. Så löste jag att sluta handla på faktura. Jag litar inte på mig själv nog utan nu har jag själv blockat mig hos alla fakturatjänster.
Tack för ditt tips Sophie!
Eva • En fråga: varför handlar denna chatt till stor del om vaccin? HPV, och GDPR, från flera dar tillbaks. Den skulle ju handla om att lösa små problem i vardagslivet.
Hej Eva! Vi har haft en och samma chatt sedan vår satsning Så löste jag det drog igång i februari. Förra veckans stora publicering handlade om barnmorskan Ebba som genom att ringa till kvinnor födda 1994-1999, som inte vaccinerat sig mot HPV och informera dem om att de erbjuds vaccinet gratis och att det ger ett skydd mot livmoderhalscancer så uppnådde kommunen Norberg flockimmunitet mot viruset.
Så löste barnmorskan Ebba flockimmunitet mot HPV i Norberg
Hej på er! Ännu en tisdag där personer delar med sig av lösningar på problem de har stött på i sin vardag. Bland annat berättar Nora om hur hon lyckats betala av sina krediter och slutat ta nya.
Vi vill gärna höra fler lösningar som gäller privatekonomi. Hör av dig om du har ett tips! salostejagdet@svt.se