Flera bilar krockade på en snöbelagd väg, med en bogserbil synlig på platsen som arbetar för att rensa upp efter olyckan. Ledningar och skog kantar vägen.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
95 bilar var inblandade i krocken på E18 i Uppland. Se drönarbilder från olycksplatsen. Foto: Vlada Cakic/SVT

Stor krock på E18 i Uppland – fyra allvarligt skadade

Uppdaterad
Publicerad

Besvärligt väder och snöhalka orsakade på lördagen två masskrockar i Uppland, på E4 och E18. Över 100 personer fördes till sjukhus efter olyckan på E18 – varav två intensivvårdas.

Bara på E18 uppskattades 95 bilar ha varit inblandade.

– Som en dystopisk filmscen, säger polisens presstalesperson.

Den delade bilden visar till vänster en vintertrafikscen med flera bussar som har svårigheter i ett snötäckt område, vissa verkar ha hamnat utanför vägen.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör hälso- och sjukvårdsdirektör Mikael Köhler om olyckan på E18. Foto: SVT

Strax före klockan 10 på lördagen krockade ett stort antal fordon vid trafikplats Björklinge på E4, norr om Uppsala.

13 personer fördes till Akademiska sjukhusets akutmottagning med lindriga skador.

Strax efter klockan 14 hade bilar bärgats och vägarna i både syd- och norrgående riktning hade åter öppnat.

Masskrock på E18

Två timmar senare, strax efter klockan 12, inträffade ännu en masskrock, på E18 mellan Bålsta och Enköping. Närmare bestämt mellan Grillby och Ekolsund, i riktning mot Enköping.

95 fordon, både bilar och lastbilar, uppskattas finnas på olycksplatsen, enligt polisen.

– Jag skulle kunna beskriva det som en dystopisk filmscen ur Breaking bad eller liknande, flera bilar står övergivna. Jag har aldrig varit med om något liknande, säger polisens presstalesperson Stefan Larsson.

Inte längre i förstärkningsläge

Totalt 119 personer har förts till sjukhus för vård efter olyckan på E18, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Mikael Köhler vid 16.30-tiden.

Region Uppsala gick under dagen upp i stabsläge, men återgick till normalt läge senare på kvällen. De flesta har kunnat lämna sjukhuset, men några är allvarligt skadade. Deras tillstånd beskrivs dock som stabilt.

– Vi är stolta över våra medarbetares insats, och tacksamma att antalet svårt skadade är få och att inga dödsfall har inträffat, säger Mikael Köhler, chefsläkare vid Region Uppsala i ett pressmeddelande.

Vägen öppnade strax innan midnatt

Bärgnings- och saneringsarbetet på E18 fortsatte långt in på kvällen.

Runt klockan 18 hade vägen i riktning mot Stockholm öppnats. I motsatt riktning, mot Västerås, kunde trafiken släppas på först vid 23.30-tiden, enligt Trafikverket.

Polisen har i nuläget inga misstankar om brott kopplat till olyckorna.

En lång rad av bilar står stilla på E4.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Köerna ringlar långa på E4 norr om Uppsala. Se bilder från platsen i videon. Foto: Utryckning Uppsala
Två omfattande trafikolyckor inträffade i Uppland på lördagen, på E18 och E4. Ett 20-tal personer fördes till sjukhus, de flesta med lindriga skador. Foto: SVT Grafik

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Masskrockarna på E18 och E4

Mer i ämnet