Live

Senaste nytt om kriget i Ukraina

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Vladimir Putin

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hur mycket mer klarar den ryska ekonomin? Kan trycket från USA påverka? Och hur länge kan Ryssland egentligen kriga? Foto: EPA/ANATOLY MALTSEV/ SVT

Kriget i Ukraina

Uppgifter: Nordkoreansk styrka bildad i Ryssland

Den ryska militären har upprättat en bataljon för medborgare i Nordkorea som snart kan komma att sättas in i Kurskregionen, uppger en militär underrättelsekälla för den stora ukrainska onlinetidningen Liga.net.

Enligt källan så är styrkan idag omkring 3 000 man stark, men hur många av dessa personer som är nordkoreaner framgår inte. Bataljonen sägs vara en del av Rysslands 11:e luftburna brigad.

Uppgiften kommer i ljuset av en rad uttalanden från både Ukraina och Sydkorea som gör gällande att Nordkorea med soldater snart kan komma att bli direkt inblandade i kriget på Rysslands sida.

Överblick

Markerad händelse

Flera skadade efter drönarattack i Charkiv

Tre personer, två kvinnor och en 9 månader gammal bebis, har skadats efter att en iransk Shahed-drönare träffade ett bostadshus i Charkiv i nordöstra Ukraina. Det uppger regionsguvernören Oleh Synehubov på Telegram.

Ytterligare fem personer ska ha skadats till följd av beskjutningen, varav ytterligare två barn. Tre bränder bröt ut i industribyggnader, enligt lokala myndigheter.

Storstaden, som ligger omkring tre mil från den ryska gränsen, attackerades med över tio drönare sent på tisdagskvällen, enligt lokala myndigheter.

Markerad händelse

Källor: Putins sändebud till USA

Rysslands sändebud Kirill Dmitrijev väntas besöka Washington i veckan, rapporterar CNN med hänvisning till en amerikansk myndighetskälla och två andra anonyma källor med insyn i planerna.

Dmitrijev har tidigare deltagit i förhandlingar mellan USA och Ryssland i Saudiarabien om ett stopp på det ryska anfallskriget mot Ukraina. Han väntas träffa Trumps sändebud Steve Witkoff. Mötet ska enligt källorna handla om att stärka relationen länderna emellan.

Det blir första gången som en högt uppsatt rysk företrädare besöker Washington för samtal sedan Ryssland inledde sin storskaliga invasion av Ukraina 2022.

(SVT-TT)

Släckningsarbete efter en attack mot Charkiv på måndagen. Foto: Sergej Kozlov/TT

Borgmästaren: 99 skadades i Charkiv i mars

Den senaste månaden skadades 99 invånare av rysk beskjutning mot storstaden Charkiv, uppger Igor Terekov, stadens borgmästare. 12 av dessa ska ha varit barn.

Utöver de skadade ska även två personer ha dödats.

"Antalet beskjutningar av staden i mars fördubblades jämfört med februari. Totalt registrerade vår situationscentral 42 attacker och 172 luftvarningar", skriver Terekov.

Charkiv, som ligger nära den ryska gränsen, har sedan invasionen 2022 varit en av de mest beskjutna städerna i Ukraina. Upprepade ryska luftangrepp orsakade bland annat omfattande strömavbrott i staden under förra året.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Finns det en vapenvila att tala om egentligen? Hör SVT:s utrikesreporter Bert Sundström i videon.

Ömsesidiga anklagelser om energiattacker

Ryssland och Ukraina säger återigen på var sitt håll att den andra sidan brutit mot överenskommelsen om en paus i attackerna mot varandras energiinfrastruktur.

Ukrainas utrikesminister uppger att ryssarna under morgonen slog mot en energianläggning i Cherson, vilket ska ha lämnat 45 000 invånare utan ström, skriver RBC Ukraina.

Det ryska försvarsdepartementet hävdar att ukrainarna attackerade anläggningar i Belgorod och den delvis ockuperade samt olagligen annekterade Zaporizjzjaregionen.

Det är som alltid mycket svårt att verifiera uppgifterna.

Stor förvirring har härskat efter samtalen i Saudiarabien om olika former av vapenvilor. Läs mer om detta här.

Studie: Många i Ukraina oroliga för orättvis fred

55 procent av ukrainarna tror att Ukraina kan räkna med en helt eller ganska orättvis fred med anledning av Donald Trump, visar en undersökning gjord av KIIS.

Samtidigt anser endast 19 procent att det är bra för Ukraina att Trump är USA:s president. 21 procent svarade i december att Trump som president vore dåligt för Ukraina - i dag är samma antal 73 procent.

1 326 personer intervjuades av Kiev International Institute of Sociology över telefon mellan den 12 och 22 mars.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Johan Wiktorin, ledamot i kungliga krigsvetenskapsakademin, berättar om riskerna för toppolitiker att använda appen Signal.

Källor: Waltz diskuterade Ukraina i Signalchattar

Mike Waltz, som la till en journalist i en Signaltråd om USA:s då nära förestående attack mot Jemen, har upprättat flera sådana chattar, uppger källor för WSJ.

Några av dessa ska ha handlat om fredsprocessen mellan Ukraina och Ryssland, enligt dem. Huruvida hemligstämplade uppgifter förekommit där vill inte källorna svara på. Det framgår inte heller om obehöriga deltagit i samtalen.

Den krypterade chattappen Signal har blivit föremål för debatt. USA:s försvarsdepartement har tidigare sagt att det inte är lämpligt att dela myndighetsinformation i sådana för allmänheten tillgängliga appar, och experter har lyft fram flera risker med att göra så.

Markerad händelse

Ovanliga beskedet - inga ryska drönarattacker i natt

Under natten avfyrade Ryssland endast två robotar mot Ukraina, enligt det ukrainska flygvapnet. Ryssarna ska dock ha fällt flera flygbomber under morgonen.

Ryssarna använde inga drönare, en ovanlig paus i de massiva dagliga drönarangreppen mot Ukraina.

Ryssland, som sedan invasionen främst med drönare dagligen utfört luftangrepp mot Ukrainas städer, byar och infrastruktur har sedan årsskiftet trappat upp sina luftangrepp.

Ryssarna har inte sällan avfyrat mellan 100 och 200 drönare nattetid. Ukrainas luftvärn är svårt ansträngt men ska ha lyckats skjutna ned en stor andel, men långtifrån alla. I mars sköts 2 300 drönare ned, enligt flygvapnet.

Markerad händelse

Ukrainska toppar förnekar planer på val i närtid

Flera personer i Volodymyr Zelenskyjs kansli och i den ukrainska regeringen förnekar att presidenten gett order om att organisera ett val till sommaren, skriver BBC och Suspilne.

Detta efter uppgifter om detta i The Economist på måndagen.

– Det har inte hållits något möte och det har inte gått ut några sådana instruktioner, säger en till BBC och understryker att uppgifterna är helt felaktiga.

Ukraina har flera gånger sagt att val kommer att hållas när väl kriget är över och undantagstillståndet har hävts. Att hålla val innan dess, med miljoner ukrainare på flykt och stora delar av landet under rysk ockupation, har beskrivits som närmast omöjligt.

Markerad händelse

Vita huset: Trump avvisar Putins ord om Ukraina

Vladimir Putin, som upprepade gånger försökt måla ut den ukrainska regeringen som illegitim, föreslog i veckan att styret av landet temporärt bör falla under FN:s kontroll.

Det fick Donald Trump, som själv tidigare kallat Volodymyr Zelenskyj en "diktator", att reagera. Han sa att han var "arg" och "förbannad" över Putins ord och att hårda sanktioner kommer införas gentemot Ryssland om han anser att ryssarna sinkar fredsprocessen.

Vid en pressträff på måndagen upprepade Vita huset budskapet.

– Det var inte uppskattat av Trump. Ukraina är en demokrati, och dess styre bestäms av konstitutionen och det ukrainska folket, säger talespersonen Tammy Bruce.

Markerad händelse

Kina: Fredsavtal i Ukraina måste vara rättvist

Ett fredsavtal för att få slut på kriget i Ukraina måste vara rättvist, bindande och acceptabelt för alla parter. Det sade Kinas utrikesminister Wang Yi i en intervju med den ryska nyhetsbyrån RIA på tisdagen:

"Vi förespråkar att krisens orsaker löses genom dialog och förhandlingar, för att slutligen nå ett rättvist, långsiktigt och bindande fredsavtal som är acceptabelt för alla parter. Detta skulle möjliggöra verklig och varaktig fred och stabilitet i Eurasien och världen".