– Om vi vill att Finlands skogar ska vara en tydlig kolsänka så måste vi minska avverkningen, säger forskaren Juha Mikola från Naturresursinstitutet i Finland.
Han är en av dem som ligger bakom den omtalade nya rapporten, och han har blivit nedringd av både journalister och bekymrade medborgare.
För skogen är en känslig fråga i Finland. Skogsindustrin är en mycket viktigare grundpelare i ekonomin än i Sverige. Mer än 10 procent av finländarna är skogsägare och de vill kunna göra pengar på sin skog.
Klimatneutralt om tio år
Samtidigt har Finland klubbat igenom en klimatlag som säger att landet ska vara klimatneutralt om tio år.
– Om skogarna inte binder koldioxid har vi inte en chans att nå våra klimatmål, säger Juha Mikola.
Finlands skogar växer fortfarande mer än vad de avverkas, men det räcker inte längre för att skogarna som helhet ska binda koldioxid.
– 80 procent är bundet i marken, bara 20 procent är i träden, så det som händer i marken har en väldigt stor betydelse för hur skogens kolsänka ser ut, säger Mikola.